Jak ponad 6 lat temu zakładałam bloga, nie miałam zielonego pojęcia, że cokolwiek można na tym zarobić. Czasy się jednak zmieniają i wielu blogerów dzięki prowadzeniu swoich stron generuje przychody. Mniejsze lub większe – w zależności od tematyki, stażu i strategii. Jak to robią? Dzisiaj podzielę się z Wami wskazówkami, które mogą Wam się przydać. Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak zacząć zarabiać na blogu, to zapraszam na post.

jak zacząć zarabiać na blogu

ZOBACZ: 10 przykazań dobrego blogera – jak prowadzić bloga?

Jak zacząć zarabiać na blogu?

Mam wrażenie, że sieć jest ostatnio przepełniona treścią po brzegi. Ciągle powstają nowe strony, wybijają się nowi autorzy, powstają nowe społeczności. To niesamowite, że internet tak się rozwija i daje coraz więcej możliwości. W tym zarobkowe. Nie chcę rzucać tutaj pompatycznymi stwierdzeniami, że najważniejsze jest blogowanie z pasji i miłości do samego pisania. Oczywiście, że bez tego nie ma sensu zakładać bloga, ale miłością i pasją jeszcze nikt za prąd nie zapłacił.

Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, chcę bardzo wyraźnie podkreślić jedną rzecz: połączenie pasji do jakiegoś konkretnego tematu z pisaniem bloga, strategia i odpowiednim podejście, to przepis na ciekawe możliwości zarobkowe. Jeżeli zakładacie bloga z myślą na start „bo chcę coś zarobić” albo marzą wam się słynne „dary losu”, ale nie macie konkretnego pomysłu na swoją stronę, to ja zastanowiłabym się trzy razy czy jest sens się w to pakować. Prowadzenie DOBREJ jakości bloga, który oferuje przydatne, angażujące treści nie jest wcale takie proste jak mogłoby się wydawać.

Okej, skoro ten temat mamy za sobą, przejdźmy do tego jak zacząć zarabiać na blogu!

jak można zarabiać na blogu

Czego potrzebujesz, żeby zacząć zarabiać na blogu?

Ludzi, z którymi można pogadać

Czyli mówiąc krótko: społeczności. Bez fajnej społeczności zgromadzonej wokół bloga, nikt nie będzie chciał podjąć z Wami współpracy. Reklamy nie będą się klikać, a afiliacja nie zadziała. Jeżeli poruszacie na blogu fajną tematykę, staracie się pobudzać zaangażowanie (zadajecie pytania, zachęcacie do dyskusji), Wasze treści są dobre jakościowo (o czym poniżej), to z czasem wokół bloga zaczną zbierać się fajni ludzie. To właśnie ich chcecie zatrzymać, chcecie zdobyć ich zaufanie i zachęcać do rozmowy, udostępniania, komentowania Waszych treści i wchodzenia w interakcję. To w końcu oni są potencjalnymi klientami reklamowanych przez Was produktów/usług, więc ich obecność jest kluczowa. Nie chodzi o to, żeby zebrać społeczność tylko po to aby zarobić, ale żeby mieć taką możliwość, to ważni są ludzie.

WAŻNE: Bądźcie wiarygodne i autentyczne w tym, co robicie. Jeżeli będziecie kręcić, oszukiwać i będzie zależało Wam tylko na kasie – odbiorcy to wyczują. Po prostu, jak zawsze powtarzam, bądźcie sobą.

Tekstów, które chce się czytać

Jeżeli oferujecie swoim czytelnikom dobre jakościowo treści, to oni będą do Was wracać. Przyzwyczają się, że zaspokajacie ich potrzeby, więc Wasz blog będzie ich punktem obowiązkowym podczas przeglądania sieci. Co to znaczy dobre jakościowo treści? Napisane w przystępny, poprawny sposób, który będzie zrozumiały dla większości odbiorców (np. przy blogu fotograficznym pewne sformułowania mogą być niezrozumiałe – upraszczajmy je!), dopracowane pod względem wizualnym, estetycznym i przystosowane do wygody odbiorców. Bylejakość nigdy się nie obroni. Niestety w tych czasach sama dobra treść się nie obroni, więc pamiętaj o promocji swoich tekstów.

Chcąc nie chcąc musimy też zadbać o SEO. Dobieranie odpowiednich słów kluczowych, dopisywanie nazw obrazków, to tylko nieliczne elementy, o które należy dbać pamiętając, żeby teksty nie były przepełnione bezsensownymi frazami. 

Co to ma wspólnego z zarobkiem? Im lepsze treści, tym więcej czytelników, większy ruch na blogu i wzrost zasięgu, a to zachęca firmy do nawiązania współpracy. Poza tym markom zależy na dobrze napisanych tekstach, więc to będzie Wasz kolejny atut.

WAŻNE: 5 wskazówek jak pisać teksty, które dobrze się czyta

Tematów, które chcesz poruszyć

Jak pisać fajnego bloga, skoro nie wiemy jaką tematykę poruszać? Jeżeli zaczęłyście już prowadzić swoją stronę, zapiszcie sobie listę pomysłów, która wiąże się z jej tematyką. Reklamodawcy bardzo mocno zwracają uwagę na to, jakiej tematyki jest blog, na którym chcieliby się pokazać. W końcu na blogu kulinarnym nie będą reklamować szamponu do włosów, a na blogu kosmetycznym nie zdecydują się na promocję słuchawek (choć takie nietuzinkowe kampanie też się zdarzają!). Poruszane tematy powinny być spójne z tym co Was interesuje, powinny wzajemnie się uzupełniać, przyciągać uwagę i dawać „COŚ” dawać. Wiedzę, inspirację, informację, poradę – dowolnie. Jeżeli będziecie pisać bloga na temat, który Was kręci – nigdy nie skończą Wam się pomysły!

Czasu na promocję bloga

Jeżeli tworzycie fajne jakościowo streści, macie ładne zdjęcia, a Wam pomysły się nie kończą – to bardzo dobra droga do tego, żeby zacząć zarabiać na blogu! Problem pojawia się wtedy, kiedy kończy się czas na regularną publikację i późniejszą promocję tekstu. Jeżeli potencjalny reklamodawca wejdzie na Waszego bloga i zobaczy, że ostatni post pojawił się dwa, trzy, cztery miesiące temu, na Instagramie i Facebooku cisza, to bardzo szybko się ze strony ewakuuje. Jak blog ma pracować, przyciągać nowych czytelników (a wiecie już, że są ważni), skoro nic się na niej nie dzieje, a social media świecą pustkami? Pamiętajcie o tym, że czas, który poświęcacie na zostawianie (FAJNYCH!) komentarzy na innych blogach, na ulubionych kontach na Instagramie czy Facebooku – to inwestycja w rozwój Waszego bloga.

WAŻNE: Regularne publikowanie treści jest również istotne w kwestii pozycjonowania strony. Roboty Google postrzega ją korzystniej, a to z kolei skutkuje wyświetlaniem naszej strony wyżej w wynikach wyszukiwania.

Unikatowości, która będzie wizytówką

W sieci jest mnóstwo dobrej, a nawet świetnej jakości blogów, które spełniają wysokie wymogi czytelników i potencjalnych zleceniodawców. Problem polega na tym, że trudno jest się w tym tłumie wyróżnić, jeżeli stron o podobnej tematyce jest dużo. Ja uważam, że powielanie schematów jest słabe, lepiej je modyfikować i przekraczać granice. My i nasza strona będziemy bardziej atrakcyjni, jeżeli będziemy unikatowi w naszej branży. To bardzo trudne zadanie, często ogranicza nas własna wyobraźnia, możliwości czy wizja, którą mamy, ale nie ma co się poddawać. Z czasem na pewno łatwiej Wam będzie tworzyć bloga wedle własnej, oryginalnej wizji.

Zobacz: 5 powodów, dla których Twój blog się nie rozwija

jak zarabiać na blogu

No to jak zacząć zarabiać na blogu?

Przede wszystkim nie od razu! Cierpliwość jest tutaj kluczowa, a jeżeli będziecie pamiętać o tym, żeby wokół bloga gromadzić fajną społeczność, oferować jej dopracowane treści i poruszać interesującą ich tematykę – oferty pojawią się szybciej. Jeżeli Wasze posty będą unikatowe, ciekawe i będziecie je regularnie promować w social mediach, na forach czy za pomocą reklam Adsense – na pewno ktoś się Wami zainteresuje. Jeżeli będzie coraz większy ruch, możecie pomyśleć o zamieszczaniu małych reklam graficznych na swoich blogach, podpiąć się pod program partnerski czy afiliację. Poza tym, kwintesencją bloga jesteście Wy – twórcy. Fajna osobowość zawsze się obroni!

Możliwości zarobkowych na blogach jest z roku na rok coraz więcej, przykłady poniżej:

  • Posty sponsorowane.
  • Programy Partnerskie np. Ceneo (tak, jeżeli zarejestrujecie się z mojego linku, będę miała z tego prowizję).
  • Afiliacja.
  • Reklamy Adsens.
  • Linki sponsorowane.
  • Autorski produkt.
  • Kursy Online.
  • Książki.

Oczywiście ostateczna forma zależy od wielkości bloga, zgromadzonej społeczności, zaangażowania czytelników i jakości jaką oferuje bloger. W dużej mierze ma znaczenie czy po prostu blog, który tworzycie spodoba się osobie, która chce z Wami podjąć współpracę. Jeżeli zainwestujecie swój czas i zaangażowanie, to za jakiś czas na pewno pojawią się pierwsze oferty płatnej współpracy.

Zobacz: Jak blogować żeby nie zwariować

Może to dla niektórych oczywista oczywistość, ale zdziwiłybyście się jakie oferty przychodzą do firm od blogerów. Siedzę też trochę po drugiej stronie i za głowę się łapię jak to czasami wygląda.

A jakie Wy dałybyście rady osobie, która chce zacząć zarabiać na blogu?