Jak rozkręcić Instagram
 
Instagram to moja ulubiona aplikacja. Nawet pomimo zmiany algorytmu i przycinania zasięgów lubię spędzać czas na przeglądaniu ładnych zdjęć. To miły relaks i przyjemność dla oka. Jak wielu blogerom, Wam na pewno również zależy na dużej liczbie obserwujących. Zważywszy na ostatnie ➥ afery z kupowaniem obserwacji pomyślałam, że to dobry moment żeby Wam podpowiedzieć jak rozkręcić Instagram nie oszukując swoich odbiorców. Każdy z tych sposobów sprawdziłam u siebie i może niektóre wydadzą Wam się banalne u mnie na dłuższą metę zdały egzamin. Mam nadzieję, że moje rady będą dla Was pomocne i pomogą zdobyć nowych, aktywnych odbiorców. Zapraszam Was na 7 sprawdzonych sposobów jak rozkręcić Instagram!
porady Jak rozkręcić Instagram

Jak rozkręcić Instagram?

Cierpliwość to kluczowa sprawa przy rozkręcaniu konta na Instagramie. Pierwsze efekty działań nie będą widoczne od razu. Nowe osoby, nowe komentarze i zaangażowanie pojawi się dopiero po dłuższej chwili. Jak zazwyczaj w takich przypadkach może to być frustrujące, ale nie warto się zniechęcać, bo efekty mogą być bardzo satysfakcjonujące.
 
Chyba o tym, że na Instagramie trzeba działać regularnie nie muszę wspominać. Tyczy się to wszystkich działań w sieci. Osobiście uważam, że dla najlepszych efektów najlepiej jest wrzucać zdjęcia codziennie. Ja robię to rano i wieczorem, ale nie każdy ma czas na coś takiego. Jedno zdjęcie dziennie to absolutne minimum. Nie dość, że Instagram ogranicza zasięgi to serwuje nam bezsensowną kolejność. Tzn. bezsensowną dla nas, bo my mamy po prostu kupić reklamę. Warto zadbać o to, żeby wrzucone przez nas zdjęcie dotarło do największej ilości naszych followersów.

7 sposobów jak rozkręcić Instagram

ZADBAJ O JAKOŚĆ

Podstawa, o której nie każdy pamięta. Wrzucaj na Instagram takie zdjęcia, które sama oglądałabyś z przyjemnością. Podsuwanie odbiorcom ciekawego profilu sprawi, że będą do Ciebie wracać regularnie. Nikt nie lubi nieostrych zdjęć, na brudnym stole, pozadzieranych skórek czy niewidocznych detali. Możesz wybrać motyw przewodni albo indywidualny układ, który będzie wyróżniał Twój Instagram spośród milionów użytkowników. Patrz na swoje konto jak na całość, a nie jedno zdjęcie, które aktualnie wrzucasz.
Podpowiedź: pamiętaj o różnorodności, zdjęcia wrzucane notorycznie w tej samej stylistyce/kolorystyce szybko się znudzą i ludzie zaczną uciekać. Stwórz styl, który będzie kojarzył się tylko z Tobą, ale nie będzie monotonny dla odbiorców. Pamiętaj, że w tych czasach każdy może mieć „fajnie” konto na Insta, zadbaj o jego unikatowość.

POBUDZAJ

Czyli wzbudzaj w odbiorcach chęć zaangażowania. Najlepszym sposobem na rozkręcenie Instagramu jest po prostu zadanie pytań. Instagram pokazuje w feedzie pod każdym zdjęciem tylko ok. 150 znaków, więc warto właśnie w tej części zadać ciekawe pytanie. Możesz zapytać o ulubioną rzecz, danie, czynności, wybór – coś powiązanego z wrzuconym przez Ciebie zdjęciem. W moim przypadku sprawdza się to doskonale. Codziennie mam pod zdjęciami od 20 do 40 nawet 60 komentarzy (w zależności od zdjęcia), a przypominam, że dziennie wrzucam dwa.
Podpowiedź: staraj się nie pytać o byle co, ale pobudzaj do tego, aby użytkownicy chętnie zostawili komentarz i prowadź dyskusję w komentarzach. Pozytywnie wpłynie to na Twój wizerunek i kontakty z czytelnikami, a to moim zdaniem jest bardzo ważne.

DAJ SIĘ POZNAĆ

Czyli moja ulubiona zasada 15 minut dziennie. Parę miesięcy temu Kasia Worqshop.pl na jednym ze swoich liveów na FB opowiadała o tym, że przez 10minut każdego dnia zostawiała na innych kontach komentarze o ciekawej treści. Zmodyfikowałam tę metodę do 15 minut dziennie, skupiłam się na kontach, które lubię, śledzę regularnie, które pokrywają się z tematyką mojego bloga i konta na Instagramie. Jak mam więcej czasu robię to nawet dwa razy dziennie i działa! Pamiętaj o tym żeby zostawiać komentarze zarówno na większych kontach, gdzie jest mnóstwo obserwacji bo więcej osób może zwrócić uwagę na Twój komentarz. Tu czai się ryzyko, że zginiesz w tłumie, więc warto napisać coś naprawdę fajnego. Pamiętaj aby komentować też na mniejszych kontach, w ten sposób zauważy Cię mniej osób, ale jest spore prawdopodobieństwo, że zajrzą na Twoje konto i tam zostaną – jeżeli im się spodoba! W moim przypadku regularne stosowanie się do tej zasady sprawiło, że przybywa mi regularnie od 200-600 obserwujących miesięcznie. Całkiem niezły wynik, jak na 15minut dziennie prawda?
Podpowiedź: jeżeli masz zamiar zostawiać komentarze typu „super konto, wpadnij do mnie” i tego typu podobne, od razu możesz sobie odpuścić. Staraj się pisać coś kreatywnego, merytorycznego i ciekawego co dotyczy zdjęcia, pod którym zostawiasz komentarz lub jego autora.

WSPIERAJ

Od zawsze jestem zwolenniczką wzajemnego wsparcia wśród blogerów. Jeżeli znajdziesz jakieś unikatowe konto na Instagramie – podziel się tym na np. na swoim Stories. Niech ludzie zobaczą, że można znaleźć u Ciebie inspiracje. Poza tym, osoba którą udostępnisz prawdopodobnie zajrzy na Twoje konto i może zostanie na dłużej? Udostępni Twoje Stories u siebie? W ten sposób nowe osoby mogą trafić do Ciebie!
Podpowiedź: to ma być przyjemność, a nie obowiązek więc nie rób tego na siłę. Nie musisz codziennie nikogo polecać, ale jeżeli ludzie będą wiedzieli, że mogą znaleźć u Ciebie zajawki fajnych miejsc w sieci – chętnie wrócą.

POKAŻ SIĘ

Możesz się śmiać, ale zawróciłam uwagę, że to działa. Jeżeli wrzucasz zdjęcia produktowe, na których są artykuły Twoich ulubionych marek – oznaczaj je. Nie dość, że Twoje zdjęcie będzie widoczne na Instagramie marki w postach, gdzie została oznaczona, to może zwróci na Ciebie uwagę? Okej, może nie zwiększa to bardzo ruchu i zasięgu na Instagramie, ale jeżeli spodoba im się Twoje zdjęcie może pokażą je na swoim koncie? Jeżeli jest duże, na pewno zdobędziesz w ten sposób nowe obserwacje. Poza tym zawsze możesz regularnie zostawiać komentarze czym też możesz zwrócić na siebie uwagę.
Podpowiedź: ten trik niekoniecznie sprawdzi się od razu, a może żadna marka nie zdecyduje się na zrepostowanie Twojego zdjęcia. Jest natomiast szansa, że marce spodoba się Twój Instagram, wejdzie na Twojego bloga i zaproponuje Ci współpracę. Mnie spotkało to parę razy i czasami kończyło się płatnymi działaniami na blogu lub własnie na Instagramie.

DAJ COŚ OD SIEBIE

Czyli mówiąc krótko – zorganizuj konkurs! Dopóki Instagram nie wprowadził takich ograniczeń jak FB, warto to wykorzystać aby zdobyć nowych odbiorców. Na pewno wiele osób zainteresuje się Twoim kontem, a jeżeli spodobają się Twoje zdjęcia, na pewno zostaną na dłużej. Oczywiście masa osób na pewno ucieknie po ogłoszeniu wyników (to standard), ale nie ma sensu się zniechęcać. To zawsze miły gest wobec odbiorców i sposób na zwiększenie zasięgów konta. Możesz im zaoferować darmowe materiały do pobrania. Ja np. regularnie wrzucam tapety na telefon, które są podpięte w wyróżnionej relacji na @AGWERBLOG.
Podpowiedź: jeżeli chcesz aby ludzie brali udział w konkursie, zapewnij im fajną nagrodę i proste zasady. Ważne aby nagrody były skierowane w zainteresowania Twojej grupy docelowej, inaczej to nie ma za bardzo sensu. Jeżeli szykujesz coś dla nich do pobrania, zapytaj co chcieliby u Ciebie znaleźć!

NIE OLEWAJ

Jestem zwolenniczką tego, aby dbać o swoich czytelników. Niezależnie czy dotyczy to bloga, konta na Instagramie czy Fanpage’a uważam, że nie można pozostawiać komentarzy i pytań bez odpowiedzi. Sama bardzo nie lubię kiedy zadaję jakieś pytanie i nikt nie raczy nawet zwrócić uwagi na moje słowa. Chętniej wracam do miejsc, gdzie ktoś docenia moją obecność i zaangażowanie. Sama staram się odpowiadać na każdą wiadomość i w miarę możliwości na komentarze, które znajduję pod zdjęciami na Instaaramie.
Podpowiedź: jeżeli chcesz aby Twoje konto regularnie rosło i wzbudzało pozytywne emocje, zawsze dbaj o swoich czytelników. Odpowiadaj na ich komentarze i wiadomości, to w końcu dzięki nim ta aplikacja jest taka fajna. Będą mieli z Tobą pozytywne skojarzenia i nawet jak IG ograniczy im widoczność Twoich zdjęć, na pewno będą o Tobie pamiętać!
Jak rozkręcić mały Instagram

Co jeszcze można zrobić?

Na koniec kilka słów o InstaStories. To bardzo fajna forma bezpośredniego kontaktu z osobami, które obserwują konto na Instagramie. Osobiście bardzo lubię interakcję i wiadomości, które dostaję zazwyczaj po każdym wrzuconym Stories. To też fajna forma, którą możemy wykorzystać do wywołania zaangażowania na koncie, wymiany szybkich krótkich wiadomości i nawiązywania kontaktów. Zawsze pytanie można zadać osobiście i poprosić o odpowiedź pod najnowszym zdjęciem. Myślę, że tej formie komunikacji należy się osobna notka, ponieważ ma ogromy potencjał i warto go wykorzystać!

Ufff! Mam nadzieję, że Was nie zamęczyłam. Nie chciałam wrzucać tutaj oklepanych informacji o tym, że musicie dobrać odpowiednie hashtagi, że każdy powinien mieć w ciekawy sposób uzupełnione BIO. Mam nadzieję, że moje rady będą przydatne i sprawdzą się również i u Was. Pamiętajcie aby być cierpliwym! Koniecznie dajcie znać jakie są Wasze sposoby na rozkręcenie konta na Instagramie! Ja zawsze uważa, że trzeba działać w zgodzie z samym sobą. Jeżeli liczą się dla Was tylko liczby to najłatwiej jest skoczyć na allegro, ale jednak stawiacie na jakość, to czeka Was trochę pracy. Póki robicie to, co sprawia Wam przyjemność i robicie to z sercem, Instagram będzie rósł w siłę i Wasi odbiorcy będą rosnąć siłę.

Podrzucam Wam też link do ➥ ebooka Instagram Ninja, który swego czasu pomógł mi zmienić podejście do Instagramu. Zajrzyjcie też do artykułu na stronie sprawnego marketingu ➥ o budowaniu marki na Instagramie.
Mam nadzieje, że moje sposoby jak rozkręcić Instagram się Wam przydadzą!

Jakie zdjęcia najbardziej lubicie oglądać na Instagramie?

Udostępnij post, jeżeli Ci się spodobał!