jak promować bloga

Kto z nas, nie chciałby być drugim Kominkiem (przepraszam, Jasonem Huntem), Jessicą Mercedes czy Maffashion, którzy nie dość, że są znani, to na swoich blogach zarabiają grube pieniądze? Kto z nas nie chciałby, aby to właśnie jego blog pojawiał się na tabletach, smartfonach i wyświetlaczach komputerów wszystkich Polaków (i nie tylko)? Jeżeli Ty nie znajdujesz się w tym gronie, to możesz kliknąć „X” w prawym górnym rogu, bo ten tekst na pewno nie jest dla Ciebie. Jeżeli jednak marzysz o tym, żeby Twoja strona była wyjątkowa nie tylko dla Ciebie. Chcesz żeby stała się rozpoznawalna, chcesz wiedzieć jak promować bloga i robić to dobrze, ten tekst idealnie wpisuje się w Twoje potrzeby. Dzisiaj przygotowałam pierwszy post z serii „Blogowanie od kuchni”, w których dowiesz się co, jak, dlaczego. To moja wiedza zdobyta wśród czeluści internetów, moje własne doświadczenia i… wiedza wyniesiona ze studiów podyplomowych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak promować bloga, koniecznie zajrzyj do dzisiejszego tekstu.

jak promować bloga

Jak promować bloga?

Prowadzisz bloga kilka miesięcy, rok, pięć lat i statystyki, czy zaangażowanie wciąż nie są satysfakcjonujące? Spoko, moje też nie są, więc nie masz się czym przejmować, tylko zacznij działać. W końcu Tomek Tomczyk nie spoczął na laurach po napisaniu dwóch kontrowersyjnych tekstów, chociaż nie. Może spoczął. Właściwie to nie wiem, sęk w tym, że możesz coś z tym zrobić! Jak promować bloga, żeby coś się zmieniło? Możesz ruszyć głową, palcami na klawiaturze czy myszką i sprawić, że nie tylko liczby wzrosną, ale ludzie się bardziej zaangażują, poznają Cię lepiej i będą chcieli do Ciebie wracać. Chcesz poznać 5 najlepszych i jednocześnie skutecznych sposobów na promocję bloga? Więc czytaj dalej!

POSTAW NA JAKOŚĆ

Czyli: dobry content. Mówiąc content rozumiem: zawartość merytoryczna, treść, którą prezentujesz na swojej stronie. W wypadku blogów bardzo dobrze sprawdza się zasada: dobra jakość obroni się sama. I niestety, lub stety im więcej pracy włożysz w dany tekst, tym większy będzie odzew, zaangażowanie czytelników oraz popularność Twojego bloga.
Pisanie przydatnych, interesujących treści, które pomogą czytelnikowi rozwiązać jakiś problem, czegoś go nauczą lub pozwolą na zdobycie konkretnych informacji. To rzeczy, które skłonią go, aby ponownie wrócił na Twoją stronę lub przeszukał ją w celu znalezienia innych artykułów o interesującej go tematyce – a przecież o to własnie chodzi. Czytelnik ma wybrać Twoją stronę, Twojego bloga i Twoje teksty, bo to TWOJA strona daje mu to, czego oczekuje. Najwyższą jakość i odpowiedzi na nurtujące go pytania.
Żeby nie było za łatwo, nie tylko treść się liczy. Warto pamiętać o tym, że wiele osób ceni sobie estetykę strony. Szczególnie kobiety lubią oglądać czyste, dopracowane zdjęcia, otaczać się pięknymi przedmiotami. Aktualnie również przedstawiciele płci przeciwnej coraz częściej lubią, kiedy coś jest po prostu ładne. Zadbaj o to żeby Twoja strona nie tylko była estetyczna, ale aby przyciągały Twoje zdjęcia, prezentowane grafiki. Żyjemy w czasach, gdzie decyzja o tym, czy zostać na jakiejś stronie trwa zaledwie parę sekund i jeżeli Twoje główne zdjęcie promujące tekst (np. w Mediach społecznościowych, o czym poniżej) nie przyciągnie czytelnika, to marne szanse, że w ogóle do niego zajrzy.

ZNAJDŹ GRUPĘ DOCELOWĄ

Niezwykle ważna kwestia i jeżeli myślisz o blogowaniu na poważnie, nie możesz tego pominąć. Bo pomyśl sobie, nawet na przykładzie blogów kosmetycznych: piszesz o produktach high-end, trudno dostępnych markach, które wujek przywozi Ci z Finlandii, a Twoją grupą docelową są młode dziewczyny w wieku od 14-17 lat, mieszkające w Polsce. Chyba średnio trafiasz z tematem. Zastanów się do kogo piszesz, jacy ludzie Cię czytają i na nich się skup! Jeżeli będziesz wiedzieć do kogo kierujesz swoje teksty, łatwiej będzie Ci potem te treści promować, czy to na FB, forach internetowych czy innych mediach społecznościowych.
Oczywiście, nie od razu będziesz wiedzieć kto Cię czyta, ale jeżeli masz już określony temat, pomyśl kogo może on interesować, kogo chcesz mieć za swojego czytelnika i do niego kieruj swoje teksty. Czy będą to ludzie w Twoim wieku? Starsi, młodsi, kobiety czy może mężczyźni? Określenie grupy docelowej bardzo pomaga w promowaniu bloga, bo wiesz gdzie uderzać, aby czytelniczy trafiali właśnie na Twoje treści.
jak promować bloga

 DZIAŁAJ W SOCIAL MEDIACH

Media społecznościowe, czyli takie miejsca w sieci, gdzie możesz się promować za darmo (oczywiście jeżeli nie chcesz płacić za reklamę na FB – ten temat rozszerzę przy okazji kolejnego postu w serii). Nie muszę chyba wymieniać takich miejsc, jak Facebook, Instagram, Twitter czy chociażby Pinterest? Są to niesamowicie przydatne narzędzia w promowaniu swojego bloga i treści jakie na nim zamieszasz. Dodatkowo możesz zachęcać swoich odbiorców, aby dzielili się nimi ze swoimi znajomymi, przez co znów na tym zyskujesz. Sprawdź, które medium sprawdza się u Ciebie najlepiej i zamieszczaj linki do bloga, udostępniaj posty, treści i zdjęcia.
Świetną opcją są grupy promocji blogów i nie mam na myśli grup, które służą do wrzucania linków okraszonych komentarzem obs za obs i kom za kom. Z tamtych już uciekłam i dziękuję bardzo. Są takie grupy, które w mądry, przejrzysty i co najważniejsze, skuteczny sposób pomagają Ci promować bloga jak i media społecznościowe z nim połączone. Na FB możesz znaleźć takie miejsce jak np. Grupa Wzajemnej promocji dla blogerów [KLIK]. Dzięki nim zdobędziesz wartościowych czytelników, zaangażowanie i możesz poznać ciekawe miejsca w sieci. Takich grup jest więcej i na ich temat również coś przygotuję.
jak promować bloga

PISZ KOMENTARZE

Czyli: daj się poznać! Jedna z przyjemniejszych i najefektowniejszych metod zdobywania czytelników i zwiększenia popularności bloga. Dlaczego? No zobacz, im częściej komentujesz (oczywiście sensownie), tym częściej ktoś czyta Twoje komentarze. W efekcie, w końcu ktoś zacznie Cię kojarzyć, potem wchodzić na Twojego bloga i jeżeli zrobisz na nim wrażenie, zostanie i regularnie będziecie wymieniać się komentarzami. Płynie z tego naprawdę wiele korzyści, bo inni blogerzy i ich czytelnicy zauważą Twoją obecność, a przecież o to chodzi, prawda? Nie dość, że zwiększa to rozpoznawalność Ciebie/Twojej marki, rośnie ruch na blogu i statystyki idą w górę, to dodatkowo Ty możesz odnaleźć interesujące teksty, fajnych blogerów i ciekawe blogi. Zostawianie wartościowych komentarzy, świadczy również o Tobie, jako o twórcy swojego miejsca w sieci. W końcu chcesz żeby ludzie mieli z Tobą pozytywne konotacje, prawda?
Ponadto, każdy Twój komentarz pozostawia adres www, który kieruje prosto do Twojego bloga. Poprawia to indeksowanie się strony i zwiększa jej widoczność w Google. Jak promować bloga? Dając się poznać 😉

POLUB POZYCJONOWANIE

Tak szerokie zagadnienie, że nie jestem w stanie go dzisiaj wyczerpująco omówić. Nie jest to najprostsza sprawa i nie ma na to sprawdzonych schematów. Na szczęście możesz działać we własnym zakresie i metodą prób i błędów, odnaleźć swój sposób. Oczywiście, nie przyniesie to tak wielkich i szybkich efektów jakie zapewniłby profesjonalista, ale regularne działania i konsekwencja przynoszą zauważalne zmiany. Pozycjonowanie ogrywa ogromną rolę w promowaniu bloga, ale chcę poświęcić mu osobny tekst, w związku z czy tylko pokrótce wspomnę, co warto robić już teraz.
Pisząc teksty, pamiętaj o słowach kluczowych, które wiążą się z tematyką Twojego bloga i treści jaką publikujesz. W dobraniu słów pomogą Ci różne wtyczki lub Google Analytics.  Nie zapominaj, aby również zdjęcia były opisane odpowiednią frazą. Dopilnuj, by opis Twojej strony był zrozumiały dla Google, aby nie miał problemów z identyfikacją strony. Jeżeli prowadzisz bloga na blogspocie, pamiętaj o opisie każdego postu, co również ułatwi jego identyfikację wśród milionów, jak nie miliardów stron.

CZEKAJ CIERPLIWIE

To, że znasz sposoby jak promować bloga, nie znaczy, że w ciągu jednego dnia będziesz niczym Maffashion. Nie sprawi, że szybko staniesz się sławą, jak Jessica Mercedes, ale długotrwałe działania i systematyczność sprawią, że zwiększy się popularność Twojego bloga, a Twoja rozpoznawalność wzrośnie. Pamiętaj, aby regularnie zamieszczać dobrej jakości teksty, przydatne Twoim czytelnikom. Nie oszczędzaj czasu na działania w social mediach i komentowaniu u innych blogerów. Nie zapominaj o tym, że ustalenie grupy docelowej zdecydowanie ułatwi Ci pracę oraz pozwoli innym do Ciebie dotrzeć. Wprowadź zmiany, które poprawią Twoją pozycje w Google, a z czasem zauważysz efekty swoich działań. Bardzo ważna jest tutaj regularność bez której nie zauważysz żadnych zmian. Nie poddawaj się, poznawaj swoich czytelników, zdobywaj nowe znajomości, pozwól sobie zaistnieć i… rozwijaj się!
Mam nadzieję, że mój dzisiejszy  tekst Ci się przydał, jeżeli tak było koniecznie zostaw komentarz i udostępnij tekst dalej. Niech inni też poznają 5 najlepszych sposobów jak promować bloga, może i oni potrzebują pomocy?
Inne teksty w tematyce blogowania znajdziesz w zakładce  [KLIK].
Jak Ty promujesz swojego bloga?