Jako filtrowy laik, dopiero odkrywam świat różnych kremów z filtrem i będąc człowiekiem o wysokich wymaganiach, który wiecznie poszukuje ideału (w każdej dziedzinie? :D), wcale nie jest łatwo! Ostatnio pomyślałam, że takich osób jak ja, które chcą chronić skórę, ale nie są ekspertami w tej dziedzinie i nie chcą go nie wiadomo jak zagłębiać, pewnie jest całkiem sporo. Dlatego przygotowałam dla Was garść wskazówek jak znaleźć dobry krem z filtrem do twarzy, nie będąc w temacie ekspertem.

Jak znaleźć dobry krem z filtrem?

Temat ochrony przeciwsłonecznej jest już od wielu lat tak bardzo maglowany, że nie muszę Wam mówić, jaki to ważny element pielęgnacji. Wspomnę tylko, że korzystając regularnie z kremów z filtrem, zapobiegamy:

  • szybszemu starzeniu się skóry,
  • powstawaniu przebarwień i trwałych depigmentacji,
  • osłabianiu i nadwyrężaniu naczyń krwionośnych,
  • obniżaniu ogólnej kondycji skóry,
  • utracie zdrowego kolorytu,
  • chorobom skóry takim jak np. nowotwór.

Wiem, że to brzmi dość strasznie, ale nie bez powodu tak często (szczególnie latem) mówi się o ochronie. Skrótowo wspomnę (choć to na bank wiecie), że mamy dwa rodzaje promieniowania:

  • UVB, według różnych źródeł jest maleńką namiastką promieniowania UV (ok. 5%), ponieważ większość jest zatrzymywana przez atmosferę ziemską. Promieniowanie UVB pozwala nam uzyskać piękną opaleniznę. Niestety może również wywoływać oparzenia i przyczynia się do powstawania rumienia.
  • UVA, czyli to, które ma bardzo negatywny wpływ na naszą skórę, ponieważ dociera aż do skóry właściwej. Niestety stanowi ono prawie 95% promieniowania i jest obecne niezależnie od pory dnia, czy pory roku.

Czy naprawdę muszę używać kremu z filtrem?

Ja też zadawałam sobie to pytanie przez ostatnie kilka lat, ale niestety odpowiedź brzmi: TAK. Jest wiele badań, artykułów naukowych, eksperymentów, które udowadniają, że regularne stosowanie filtrów przeciwsłonecznych NAPRAWDĘ działa. Opóźnia procesy starzenia, chroni skórę przed przebarwieniami i tak dalej, i tak dalej… Niestety ja jestem człowiekiem, który nigdy nie lubił takich kremów z różnych względów zakorzenionych w dzieciństwie spędzonym w dużej części nad morzem. Przełamałam jednak swoje uprzedzenia i od ponad roku, regularnie stosuję kremy z filtrem. Dziś opowiem Wam jak znaleźć dobry krem dla laika, który nie ma w tym dużej wiedzy, ale też niekoniecznie chce wiedzieć o nich wszystko.

jaki dobry krem z filtrem do twarzy

Czytaj recenzje

Nie będę ukrywać, że czytanie recenzji w sieci, oglądanie YT i rozmowy z Wami zawęziły moje poszukiwania. Dzięki temu poznałam podstawy ochrony przeciwsłonecznej, dowiedziałam już, jaki powinien być dobry krem z filtrem do twarzy, jakich unikać, które są totalnie do dupy lub, które z dużym prawdopodobieństwem nie sprawdzą się w przypadku mojej skóry. Dlatego zdecydowanie polecam czytać, oglądać różne rekomendacje, ale biorąc pod uwagę typ skóry i wymagania recenzującego. W ten sposób, łatwiej Wam będzie wyeliminować potencjalne niewypały.

Sprawdzaj konsystencję

To jest dla mnie ciężki temat. Konsystencje kremów z filtrem są naprawdę przeróżne i wiem, że to wynika z formulacji, zastosowanej technologii oraz tego, czy są chemiczne, czy mineralne, ale ludzie! Ile tego jest! Jeżeli podobnie jak ja, preferujecie lekkie kremy, których nie czuć na skórze, to bardzo ważne jest poznanie konsystencji. Nie będziecie stosować codziennie stosować kremu, który będzie dla Was niekomfortowy. Wierzcie mi! Ja bardzo szybko odrzucałam filtry, które na skórze sprawiały mi dyskomfort i szybko kończyła się z nimi moja przygoda. Dlatego nie poddawajcie się, sprawdzajcie, bierzcie próbki, testujcie. Wybór jest tak duży, że na pewno znajdziecie coś dla siebie. Skóra za parę lat na pewno Wam za to podziękuje.

dobry krem z filtrem

Wybierz moc filtra

Co to w ogóle jest SPF? To skrót od Sun Protection Factor, czyli (mówiąc prostym językiem) jest to współczynnik wydłużający możliwy czas przebywania na słońcu. Dotyczy on promieniowania UVB. Wiadomo, że im większy faktor tym lepiej. Dlatego nieważne czy lato, czy zima — sięgajcie po możliwie najwyższy. Aczkolwiek, żeby była jasność, żaden z nich nie daje 100% ochrony przeciwsłonecznej.

Chemiczny czy mineralny

Dla mnie osobiście nie ma to znaczenia w tym przypadku. Ważne jest dla mnie, żeby nie bielił skóry (do czego mają tendencję filtry mineralne), był niewyczuwalny, nie obciążał skóry i dobrze z nią współgrał.

Filtry chemiczne są przede wszystkim lekkie, szybko się wchłaniają, nie bielą skóry. Według różnych źródeł są bardziej skuteczne niż filtry mineralne. Aczkolwiek wzbudzają kontrowersje, ponieważ mogą się wchłaniać w głąb skóry.

Filtry mineralne są uznawane za bezpieczniejsze, ponieważ tworzą na powierzchni skóry swego rodzaju lustro, odbijając promieniowanie, ale nie wchłaniają się do głębszych warstw skóry. Wywołują mniej reakcji alergicznych, dlatego często poleca się je osobom ze skórą wrażliwą, delikatną. Filtry mineralne to przede wszystkim dwa związki: Dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) i Tlenek cynku (Zinc oxide).

Kolorowy czy bezbarwny

Nie przerabiałam wiele filtrów z kolorem, ale te, które próbowałam, zazwyczaj były bardziej problematyczne niż te bezbarwne. Rolowały się, robiły dziwne plamy, smużyły — nie mam czasu na takie pierdoły podczas porannej pielęgnacji. Plusem barwionych kremów z filtrem SPF jest fakt, że mogą nieco wzmacniać krycie nałożonych później kremów BB czy podkładów. Aczkolwiek dla osób, które nie potrzebują mocnego krycia, mogą stanowić po prostu makijaż twarzy. Dlatego dobry krem z filtrem, przede wszystkim powinien być dopasowany do Waszych preferencji i tego, czego potrzebujecie.

jaki krem z SPF na co dzien

Dobry krem z filtrem dla każdego

Dla mnie w przypadku kremów z filtrem najważniejsze było to, żeby nie obciążały i nie zapychały skóry. Nie ukrywam, że wciąż szukam ideału, cały czas testuję i sprawdzam różne produkty, żeby znaleźć TEN jedyny. To, co mogę Wam powiedzieć na koniec: nie musicie mieć wyrzutów sumienia, że nie używacie kremu z SPF regularnie. Oczywiście, to ważny element pielęgnacji, nie zaprzeczam. Wiem też, że jest takie poczucie, że MUSISZ, bo z każdej strony atakują Cię treści, że robisz źle, jeżeli ich nie używasz, ale… To w końcu Twoja decyzja prawda? Szukajcie, sprawdzajcie, testujcie tak jak ja! W końcu znajdziemy swój ideał! 🙂

Dobry krem z filtrem, który wywołał u Was efekt WOW to…? Dajcie znać w komentarzach!

P.S. W ramach współpracy z Medmesklepem mam dla Was kod zniżkowy na zakupy AGWER10, który Wam daje 10% zniżki na większość asortymentu).

Wpis powstał we współpracy z medmesklep.pl