Depilacja laserowa była moim wielkim marzeniem od wielu lat. Zawsze myślałam, że będzie poza moim zasięgiem i skończy się tylko na marzeniach. No bo bądźmy szczere! Która z nas nie chciałaby mieć z głowy golenia nóg? Ja na pewno! Kiedy pojawiła się taka możliwość, nawet przez chwilę się nie zastanawiałam! W związku z tym, razem z portalem depilacja.pl przygotowałam dla Was artykuł, w którym znajdziecie między innymi najważniejsze informacje dotyczące tego jak przygotować się do pierwszej wizyty. Jeżeli zastanawiacie się nad takim zabiegiem, mam nadzieję, że mój dzisiejszy materiał pomoże Wam podjąć decyzję.
Depilacja laserowa – co trzeba wiedzieć przed pierwszą wizytą?
Przed podjęciem decyzji o wykonaniu depilacji laserowej warto wiedzieć jak to wygląda. Depilacja laserowa polega na zniszczeniu macierzy włosa poprzez wiązkę laseru, która przenika przez skórę bez uszkodzenia naskórka. Kiedy promień lasera diodowego trafia w mieszek włosowy, podgrzewa go i wypala. Właśnie dlatego efekty zakończonej kuracji są długofalowe, ponieważ niszczą włoski u samej nasady. Przy depilacji laserowej bardzo ważna jest regularność zabiegów, od sześciu do ośmiu w zależności od części ciała, najlepiej co 6-8 tygodni. Dzięki temu możliwe jest usunięcie od 90-95% włosów, które mogą, ale nie muszą odrosnąć po 4-5 latach. To wszystko jest uzależnione od skóry, włosów, hormonów i stosowanej pielęgnacji.
Na pewno zastanawiacie się, czy to boli. Wszystko oczywiście zależy od tego jaki macie próg bólu, jaką partię ciała będziecie depilować i jakie są Wasze włosy. Jako osoba, która ma dość niski próg bólu obawy miałam całkiem spore! Ja zdecydowałam się na depilację łydek, natomiast wrażenie było podobne do nakłuwania maleńkimi igiełkami lub wyrywania włosków za pomocą pęset depilatora, któremu towarzyszyło dodatkowo lekkie uczucie ciepła. Momentami dyskomfort był większy (w okolicy piszczeli i kostek), ale nie było to nic, czego nie byłabym w stanie wytrzymać. Mogę z ręką na sercu powiedzieć, że naprawdę nie jest to nic strasznego, a ból jest jak najbardziej do zniesienia.
Laser diodowy Light Sheer Duet, to sprzęt światowej klasy. Właśnie na nim pracuje Pani Asia w Salonie Hair no 1. w Szczecinie. Posiada on specjalną nakładkę chłodzącą i funkcję zasysania skóry, co dodatkowo zmniejsza uczucie bólu. Ponadto między kolejnymi depilowanymi partiami, ciało jest ochładzane za pomocą żelowych okładów, co daje przyjemne uczucie ukojenia. Pani Asia, która wykonywała na mnie zabieg, sama co jakiś czas przykładała okład, dzięki czemu wszystko przebiegało szybko i przyjemnie, bez zbędnego dyskomfortu. Dodatkowo należy pamiętać, aby przed wizytą odpowiednio przygotować skórę. Nie tylko zminimalizuje to ból, ale zapewni też lepsze efekty końcowe.
Koniec z goleniem nóg? Golarkę można wyrzucić do kosza i zapomnieć o regularnym depilowaniu łydek, bikini czy pach? Wszystko brzmi wspaniale, ale aby osiągnąć najlepsze efekty przed zabiegiem trzeba się odpowiednio przygotować. Poniżej spisałam najważniejsze elementy, o których koniecznie trzeba pamiętać zanim umówicie się na pierwszą wizytę:
W dniu zabiegu:
- trzeba się ogolić, najlepiej chwilę przed wizytą, aby włoski były maksymalnie krótkie,
- nie należy stosować żadnych kremów, balsamów, ani mgiełek nawilżających czy dezodorantów,
- warto przyjść w wygodnym stroju i zabrać ze sobą dobry humor.
Tydzień przed wizytą:
- należy odstawić wszystkie leki światłoczułe, zioła, herbatki ziołowe, suplementy wspomagające wzrost włosów bogate w takie składniki jak: dziurawiec, skrzyp, pokrzywa, nagietek, bratek, wit. A i C,
- nie stosować na skórze peelingów i preparatów silnie złuszczających,
- skórę trzeba nawilżać delikatnymi, łagodzącymi balsamami, aby nie była sucha i szorstka w dotyku.
Cztery tygodnie przed wizytą:
- odstawić wszystkie preparaty, które zawierają w składzie witaminę A., C, kwasy owocowe, czy retinoidy,
- należy całkowicie zrezygnować z opalania naturalnego oraz w solarium
- pamiętać o regularnym stosowaniu filtrów ochronnych,
- należy zaniechać golenia włosków za pomocą depilatora lub wosku,
- pół roku przed wizytą należy zakończyć terapię doustną retinoidami.
Przestrzeganie wyżej wymienionych aspektów zmniejszy dyskomfort w trakcie i po zabiegu. Sama początkowo nie wiedziałam, że najlepiej jest się ogolić w dniu wizyty albo, że stosowanie suplementacji może mieć jakieś znaczenie dla depilacji laserowej. Dobre przygotowanie to podstawa!
Depilacja laserowa – pierwsza wizyta
Pierwszy zabieg zawsze jest najbardziej stresujący, bo nie wiemy czego się spodziewać. Na szczęście ja trafiłam na przesympatyczną panią Asię w Szczecińskim salonie depilacji laserowej, która bardzo dokładnie mnie przygotowała. Początkowo przeprowadziła ze mną wywiad medyczny telefonicznie w dniu umawiania wizyty i później ponownie w momencie spotkania. Omówiłyśmy dokładnie wszystkie za i przeciw, zadałam nurtujące mnie pytania, a pani Asia okazała się profesjonalistką w każdym calu.
Po przeprowadzonym wywiadzie zabrałyśmy się do zabiegu. Otrzymałam okulary ochronne i przeszłyśmy do depilacji. Lasery diodowe Light Sheer Duet, to urządzenie najwyższej klasy, które zapewnia doskonałe i bezpieczne dla skóry efekty. Dowiedziałam się, że ma dwie końcówki: dużą HS, którą stosuje się przy większych partiach ciała oraz mniejszą ET, której używa się najczęściej przy bikini głębokim. Laser przykładany jest do każdego kawałka skóry aby trafił na wszystkie mieszki włosowe. Cały zabieg trwał około trzydziestu minut, co było dla mnie totalnym szokiem. Biorąc pod uwagę, że mam całkiem konkretne łydki, myślałam, że całość zajmie co najmniej godzinę, a tu taka miła niespodzianka. Po zakończonej depilacji miałam wrażenie jakbym opaliła sobie łydki. Wiem, że brzmi to śmiesznie, ale już wam tłumaczę o co chodzi. Kojarzycie to uczucie kiedy leżycie na plaży, opalacie się i to błogie lenistwo sprawia, że zasypiacie czytając książkę? A znacie to uczucie po? Kiedy skóra jest napięta i lekko podrażniona od zbyt długiej ekspozycji na słońce? Czułam właśnie coś takiego, ale po kilku godzinach to wrażenie całkowicie minęło. Poza tym zaaplikowany zaraz po zakończeniu depilacji balsam złagodził to uczucie.
Przede wszystkim trzeba całkowicie zrezygnować z opalania. Jeżeli depilacji poddane były partie ciała, które są wystawione na działanie promieni słonecznych, konieczne jest stosowanie kremów z filtrem SPF 50. Ważne jest nawilżanie skóry łagodzącymi balsamami, które mają w składzie aloes lub alantoinę, najlepiej z naturalnymi składami. W dniu zabiegu trzeba zrezygnować z gorącej kąpieli, a przez kilka dni po, powinno się unikać peelingów, sauny, basenu i aktywności fizycznej. Skórę należy traktować jak po poparzeniu, dokładnie o nią dbać i starać się nie wywoływać dodatkowych podrażnień. Poniżej pokazałam Wam skórę mniej więcej godzinę po zabiegu. Jedyne co widać, to ślady po wypalonych włoskach, które z czasem będą niewidoczne.
ZOBACZ: DEPILACJA LASEROWA WĄSIKA
Depilacja laserowa – przeciwwskazania i efekty uboczne
Kiedy pytałam Was o to, co chciałybyście wiedzieć o depilacji laserowej wiele z Was pytało o przeciwwskazania. Zabiegu nie poleca się podczas ciąży ani karmienia piersią, ze względu na wahania hormonalne. Ewentualny zabieg należy skonsultować wcześniej z lekarzem. Depilacji laserowej nie wykonuje się podczas leczenia niepłodności, terapii hormonalnej czy zażywania antybiotyków. Żylaki, popękane naczynka nie stanowią problemu podczas depilacji laserowej.
Efekty uboczne w dużej mierze zależą od tego jaką posiadacie skórę i jak ją przygotujecie. Osoby, które posiadają bardzo ciemną karnację lub są chwilę po opalaniu albo nie odstawiły wymienionych wyżej leków czy suplementów mogą zwiększyć ryzyko poparzeń, blizn i odbarwień. Ryzyko jednak jest bardzo niskie, wystarczy zadbać o kilka elementów przed i po, a nie będzie się czego obawiać.
Depilacja laserowa łydek, w moim przypadku przebiegła bardzo przyjemnie. Przynajmniej pierwszą wizytę mam już za sobą, następna za 6 tygodni! Skóra po zabiegu była zaczerwieniona i bardziej wrażliwa, ale po kilku godzinach wszelkie oznaki depilacji zniknęły. Zresztą zdjęcie powyżej świadczy samo za siebie. Dajcie znać czy jesteście zainteresowane żebym pokazała Wam na blogu efekty zakończonej kuracji, a postaram się coś takiego przygotować. Mam też nadzieję, że dzisiejszy post okazał się dla Was przydatny.
Planujecie zabieg depilacji laserowej?