Lato w pełni, a słońce zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. W takiej sytuacji ochrona przeciwsłoneczna jest kluczowa, aby zachować zdrową i piękną skórę. Wybór odpowiedniego produktu z wysokim filtrem nie jest niełatwy, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, czy lepiej wybrać SPF 30, czy SPF 50. W tym poście postaram się chociaż trochę wytłumaczyć Wam różnicę w poziomie ochrony.

Co oznacza SPF?

SPF, to skrót od: Sun Protection Factor. Jest to wskaźnik, który określa, jak długo możemy przebywać na słońcu, zanim nasza skóra zacznie się czerwienić, w porównaniu z czasem, gdy nie używamy żadnego środka ochronnego. Na przykład SPF 30 oznacza, że możemy przebywać na słońcu 30 razy dłużej, zanim nasza skóra ulegnie poparzeniu, w porównaniu z brakiem ochrony. Analogicznie SPF 50 oznacza 50 razy dłużej.

Jak wytłumaczyć to dokładniej? Proszę bardzo: możesz na słońcu, bez ryzyka poparzeń spędzić np. 10 minut. Krem z SPF 30 wydłuży ten czas x 30, czyli używając produktu z takim filtrem na słońcu możemy przebywać 300 minut bez obaw o negatywny wpływ promieniowania na naszą skórę.

Oczywiście, musicie brać pod uwagę, że to jest duże uogólnienie i skrócone tłumaczenie. Dużo zależy od pory roku, danej pogody czy nawet miejsca geograficznego, w którym się w danej chwili znajdujemy. Tak czy siak, mam nadzieję, że rozumiecie o co mi chodzi.

SPF 50 jaki wybrac

Jak działa krem z SPF?

Składniki zastosowane w filtrach przeciwsłonecznych zabezpieczają skórę zazwyczaj na dwa sposoby. Filtry fizyczne (zwane mineralnymi) odbijają promienie UV, natomiast filtry chemiczne je pochłaniają. W ten sposób chronią skórę przed uszkodzeniami wywołanymi ekspozycją na słońce.

Co z tym SPF 30?

Kremy, czy olejki do opalania SPF 30 zapewniają solidną ochronę, blokując około 96-97% promieni UVB. To raczej wystarczający poziom ochrony dla większości osób podczas codziennych aktywności. Sprawdzi się chociażby na spacery po mieście, zakupy, czy podczas pracy na świeżym powietrzu. SPF 30 sprawdzi się również podczas spędzania czasu na zewnątrz, gdzie słońce nie jest zbyt intensywne.

Zalety SPF 30:

  • Wystarczająca ochrona na co dzień.
  • Często produkty z SPF 30 mają lżejszą konsystencję.
  • Mniejsza szansa na zatykanie porów, co jest ważne dla posiadaczek cery trądzikowej.

Jak to jest z SPF 50?

Produkty z SPF 50 oferują wyższą ochronę, blokując około 98% promieni UVB. Jest to idealny wybór właściwie dla każdego, ale szczególnie dla osób o jasnej i bardzo jasnej karnacji, które mogą łatwo ulegać poparzeniom słonecznym, oraz dla tych, którzy planują dłuższy pobyt na intensywnym słońcu. Nie ważne czy wybierzecie kremy czy olejki z SPF 50, podczas plażowania lub aktywności na świeżym powietrzu w gorących miesiącach, a właściwie przez cały to absolutny must have.

Zalety SPF 50:

  • Bardzo wysoka ochrona przed promieniowaniem UV.
  • Lepsza ochrona dla skóry wrażliwej i skłonnej do przebarwień.
  • Optymalny wybór na intensywne słońce i długie przebywanie na zewnątrz.
SPF 50 a 30

Jaki kupić produkt z wysokim filtrem?

Przykro mi, ale nie jestem w stanie odpowiedzieć Wam na to pytanie. Aktualnie na rynku znajdziecie mnóstwo kosmetyków, które zapewniają wysoką ochronę. Od kremów, przez olejki do opalania, emulsje, mgiełki po sztyfty do reaplikacji. Wszystko zależy od potrzeb Waszej skóry, efektów na jakich Wam zależy i oczywiście zasobności portfela.

Natomiast zawsze, niezależnie od wyboru produktu musicie pamiętać o:

  • nakładaniu odpowiedniej ilośći produktu,
  • regularnej reaplikacji w ciągu dnia,
  • aplikacji w trudniej dostępne miejsca (jak np. uszy czy pachy).

Co tu dużo mówić, choć sama kiedyś olewałam ten temat to teraz wiem, że ochrona przeciwsłoneczna to podstawa zdrowej skóry. Wybór odpowiedniego produktu do opalania, czy to SPF 30, czy SPF 50, zależy od naszych indywidualnych potrzeb, preferencji jeżeli chodzi o konsystencję, jak i planów na spędzanie czasu.

Pamiętajcie, że regularne stosowanie i odpowiednia aplikacja są kluczem do skutecznej ochrony. Dbajcie o swoją skórę, ciesząc się letnim słońcem odpowiedzialnie, a uwierzcie mi – za parę lat sobie podziękujecie!

Post powstał we współpracy z Ceneo.pl