Analiza kolorystyczna

Wczoraj i dzisiaj odbył się kolejny zjazd kursu wizażu, który robię od stycznia. Głównym tematem tych zajęć była analiza kolorystyczna, której mieliśmy dokonywać na sobie, naszych modelkach i sobie nawzajem. Chodzi tutaj głównie o rozpoznanie wiosny, lata, jesieni i zimy u danej osoby. Poznaliśmy podstawy, które będą naszym punktem wyjściowym do dobierania kolorów naszym klientkom w przyszłości. Zajęcia miały pobudzić nasz umysł do działania i nauczyć odpowiedniego dobierania kolorów. 

Początkowo to zadanie wydało mi się dość trudne, jak mogę zobaczyć w kimś jakie kolory do niego pasują?! Jednak okazało się, że to wcale nie jest takie trudne i bardzo wiele zależy od naszego wyczucia oraz naszej intuicji. No i oczywiście od znajomości cech danej pory roku, które możemy dopasować do osoby, którą mamy (po dokonaniu analizy) pomalować. Jest to o tyle trudne zadanie, że dopasowanie danej urody do konkretnej pory roku wymaga sprawnego i wprawionego oka. Uroda typowej wiosny, lata, jesieni czy zimy jest stosunkowo rzadka i często kobiety mają w sobie cechy kilku pór – i tutaj właśnie wkracza nasza intuicja i wyczucie koloru. Teraz wstępnie przybliżę Wam najbardziej charakterystyczne cechy danej pory roku więc jeżeli je znacie możecie ten moment ominąć, ale jeżeli chcielibyście żebym to rozwinęła to zrobię osobne wpisy o każdej porze roku. 

Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna
WIOSNA – w tym typie urody dominują ciepłe odcienie i takie kolory również najbardziej tutaj pasują. Włosy to zazwyczaj blondy, złote blondy, ze złotymi ciepłymi odcieniami. W cerze możemy dostrzec żółty pigment, podobnie w tęczówce oka (niebieskie, brązowe, zielone, ale w ciepłych tonach) natomiast białko jest mleczne. Poza tym cerę mogą ozdabiać piegi, ale raczej jasne, delikatne i oczywiście w ciepłych odcieniach. Usta u wiosny są zazwyczaj łososiowe z delikatną żółcią. Kobiety, które możemy przypisać do wiosny opalają się dość szybko, ich skóra jest stosunkowo delikatna więc po opalaniu staje się zaczerwieniona. 
LATO – w tym typie dominuje biel, która neutralizuje kolory i nadaje im chłodny odcień. W tej porze roku dominują chłodne kolory i właśnie takie pasują do tego typu kobiety. Włosy mają zazwyczaj kolor myszowaty, który zimą ciemnieje, latem jaśnieje i robią się naturalne pasemka, mogą być też w odcieniu szarego brązu. Cera jest zimą jasna, blada wręcz błękitnawa, skóra lata ma dużo melaniny i opala się dość szybko, ale nie na czerwono, zaś jeżeli chodzi o tęczówkę to zachowana jest zazwyczaj w chłodnych odcieniach i tutaj białko jest całkowicie białe, wręcz atłasowe. Nic nowego nie powiem wspominając, że odcień ust również jest chłodny, czerwień wargowa przypomina często przydymiony róż. Jeżeli zaś chodzi o piegi to mogą występować, ale są one raczej oliwkowe, brązowe takie właściwie szaro brązowe i właśnie tutaj pasują do całości lekko szarawe brwi. 
JESIEŃ – ten typ zdominowany jest przez pomarańcze, czerwienie, rudości czyli mocno ciepłe odcienie. Włosy często są rudawe, kasztanowe. Mamy tutaj do czynienia z cerą porcelanową, która prawie się nie opala z braku melaniny, jeżeli jednak dojdzie do opalenia to najpierw pojawia się mocne zaczerwienienie. No i w związku z tym jesień dominuje w dużą ilość piegów w ciepłych odcieniach brązu. Usta idealnie dopasowane do całości, bo ceglaste, mocno ciepłe. Oczy są zielone, brązowe zachowane oczywiście w ciepłych kolorach i tutaj białko mamy mleczne, nawet leciutko żółtawe. Również w tej urodzie mamy styczność z delikatnymi brwiami oraz rzęsami. 
ZIMA – to typ, który bez problemu może wychodzić z domu bez makijażu, lub jedynie lekko go poprawiać (nie to że inne typy nie mogą, wszystko zależy od człowieka). W zimie dominują kontrastujące, mocne kolory i głównie czerń. W przypadku tego typu mamy do czynienia z dwoma rodzajami cery
1) królewna śnieżka – czyli bardzo ciemne, wręcz czarne włosy, bardzo jasna, śnieżno biała cera oraz czerwone usta i całość połączona z niebieskimi oczami. Kiepsko się opala.
2) oliwkowa zima – bardzo ciemna karnacja, dużo chłodnych odcieni w skórze, czarno brązowe tęczówki i bardzo dobrze się opala.
Charakterystyczne dla zimy ogólnie są mocne usta, które mają silną czerwień wargową, który niestety w dojrzalszym wieku sinieje. Również zimę można rozpoznać bo mocno białym białku oka.
Analiza kolorystyczna

Analiza kolorystyczna
Każda kobieta jest jakąś porą roku, tylko my jako przyszli wizażyści musimy nauczyć się intuicyjnie dobierać kolory z racji tego, że tak jak wspomniałam wcześniej klasyczną urodę do danej pory roku jest bardzo trudno dopasować, bo są to po prostu wyjątki. Wczoraj i dzisiaj na zajęciach poznawaliśmy podstawy tej techniki oraz dokonywania analizy kolorystycznej naszych modelek, co ma nam w późniejszych latach ułatwić pracę. Te pory roku, ta cała analiza to tylko punkt zaczepienia, coś co musimy znać i od czego warto zaczynać przy doborze makijażu dla danej osoby, jednakże najważniejsze w tym wszystkim jest po pierwsze nasze wyczucie koloru oraz to jak w danym odcieniu czuje się osoba malowana. Bo nawet jeżeli jakieś kolory według analizy jej pasują to ma prawo czuć się w nich źle (choć nie powinna teoretycznie).

Uważam, że jest to bardzo fajna metoda, że faktycznie są to rzeczy które każdy wizażysta powinien znać i mieć w małym paluszku. Jednakże nie mam zamiaru się do tego ograniczać, chcę rozwijać się czerpiąc z tych podstaw, w jakiś sposób się nimi sugerując, ale nie mam zamiaru zamykać się na tą jedyną metodę. Bardzo podobały mi się te zajęcia, chociaż wróciłam padnięta, jednak wiem, że w moim salonie na pewno pojawi się oferta analizy kolorystycznej i już zacznę chyba zbierać chusty…
Znacie metodę analizy kolorystycznej i podziału urody na pory roku?