jak robic zdjecia na bloga

Zdjęcia na bloga, to wciąż gorący temat i bardzo często pytacie mnie o to, jak robić zdjęcia na bloga. Dziś będzie czysto teoretycznie, chcę zwrócić Waszą uwagę na pewne aspekty związane z tym jak robić zdjęcia na bloga, o których powinniście wiedzieć już na samym początku. Dziś dowiecie się z czym to się je, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę. Post przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają pracować nad zdjęciami do postów i szukają porad, które pomogą im zacząć tę wspaniałą przygodę. W innych tekstach w kategorii FOTOGRAFIA, znajdziecie porady jak przygotować zdjęcia, jak robić ładne zdjęcia i czemu dodatki są takie ważne!

• Dlaczego fajnie być blogerem?

• Zjęcia flat lay – co to jest?

• Jak robić klimatyczne zdjęcia?

Jak robić zdjęcia na bloga?

Żeby robić ładne zdjęcia na bloga, trzeba mieć na nie pomysł. Przygotowanie fotografii do tekstu, to wcale nie taka prosta sprawa. Cały proces zaczyna się w głowie, a reszta to kwestia umiejętności, posiadanego sprzętu, wyczucia estetyki, stylu i oczywiście możliwości. Nie chcę dać Wam tutaj przepisu na to, jak robić zdjęcia na bloga, bo każdy z nas ma inny styl. Chce Wam natomiast podpowiedzieć, jakie kwestie teoretyczne są istotne, aby całość sprawiała Wam przyjemność i przyniosła zadowalające efekty. Więc zacznijmy od początku.

WYBIERZ ODPOWIEDNI SPRZĘT

To jaki sprzęt wybierzecie, zależy od Waszego budżetu, potrzeb i umiejętności, bo pamiętajcie: to nie aparat robi zdjęcia, tylko Wy! Początkowo pracowałam z aparatem Nikon D40, ale już cztery lata temu przerzuciłam się na nowszy model Nikon D5100. Jeżeli jesteście w stanie zaopatrzyć się w obiektyw, polecałabym zapoznać się z możliwościami tych stało ogniskowych: 50mm f/1,8 lub 35mm f/1,4. Jak robię zdjęcia na bloga, to najczęściej korzystam z możliwości obiektywu 35mm. Sprawdza się u mnie najlepiej i daje ogromne możliwości. Podobnie jak w przypadku samego aparatu, dobór obiektywu to również indywidualna sprawa. Dobry obiektyw ułatwi Wam po prostu robienie zdjęć na bloga. Jeżeli macie odpowiedni budżet i chcecie zaopatrzyć się w najlepszej jakości sprzęt, radziłabym przejrzeć ofertę wiodących marek. Natomiast jeżeli nie chcecie lub nie możecie zainwestować w wypasiony aparat wystarczy, że macie smartfona, duże okno i kilka aplikacji do obróbki zdjęć.  Jak robicie zdjęcia na bloga, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ona również były świetne! Na początek to wystarczy, chociaż zapewniam Was, że jeżeli wciągniecie się w blogowanie, będziecie chcieć więcej i więcej.

ZNAJDŹ KONCEPCJĘ

Nie róbcie zdjęć na bloga byle jak. Tutaj mogę Wam podpowiedzieć, że jeżeli nie będziecie mieć koncepcji na swoje zdjęcie, ciężko Wam będzie przygotować coś sensownego. Ale nic straconego! Jeżeli brakuje Wam inspiracji na dane zdjęcie, sposób ekspozycji danego produktu, możecie zajrzeć na Instagram lub do drugiego największego zbioru inspiracji  w sieci: Pinterest. Nic na siłę, ale szukanie inspiracji to coś, co lubię robić w wolnym czasie. Inspirowanie się pięknymi zdjęciami to nic złego, ważne żeby fotografie były dopasowane do Waszego bloga i Waszej osobowości. No i oczywiście tematu jaki chcecie poruszyć. Nie ma sensu robić zdjęcia herbaty, jeżeli macie zamiar pisać o najnowszych trendach w designie telewizorów. Chyba, że w tle będzie telewizor najnowszej generacji, to okej…
Ale rozumiecie o co mi chodzi? Zdjęcia na bloga zachowane w podobnej stylistyce, kojarzące się z Wami/z Waszym blogiem na pewno zwiększą rozpoznawalność Waszej marki. Uważam, że to niezwykle ważny element fotografii na bloga. Zdjęcia kojarzą się z konkretnym blogerem, więc łatwiej nam przypisać zdjęcie do osoby i tematu bloga.

WYBIERZ DOBRE ŚWIATŁO

W tej kwestii mogę Wam doradzić, że naturalne światło jest po prostu najlepsze. Jak robić zdjęcia na bloga, to tylko przy oknie! Do fotografii produktowej, nawet na kolorowym, niejednolitym tle daje najlepsze efekty i zapewnia nieskazitelność zdjęcia. Od wielu lat, to właśnie światło z okna sprawdza się u mnie zdecydowanie najlepiej i takiego radzę Wam szukać. Przynajmniej na początku zabawy z fotografią. Jeżeli Wasze pomieszczenia są ciemne, nie macie dużych okien warto zainteresować się nieprofesjonalnym oświetleniem studyjnym. Takich lamp jest niesamowicie dużo i w przeróżnych cenach. Małe softboxy czy żarówki z parasolką to wydatek rzędu 100-200zł, w zależności od wielkości i mocy. Lampa pierścieniowa to niezbędnik, jeżeli interesujecie się fotografią makijażu całej twarzy lub oka. Jeżeli będziecie zainteresowani, odnośnie oświetlenia przygotuję dla Was osobny wpis, bo to jednak bardzo szeroki temat, o którym można pisać i pisać!

ĆWICZ KADRY

Jak robić zdjęcia na bloga? Ćwicząc kadry! Czyli sposóby w jaki chcesz pokazywać produkty na swoim blogu. Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na flat lay, czy technikę fotografii portretowej, szukajcie najlepszych ujęć. Kadrowanie jest jednym z najważniejszych elementów udanej fotografii, szczególnie jeżeli zależy Wam na wyeksponowaniu konkretnego elementu (lub kilku). Najlepiej jest odnaleźć swój sposób, który pozwoli Wam podkreślić charakter bloga i konkretnego wpisu.  Im więcej zdjęć zrobicie, tym łatwiej będzie Wam tworzyć kompozycje i układać produkty. Wtedy kadrowanie będzie banalnie proste. Ja wciąż ćwiczę i szukam sposobu na siebie i sprawdza się tutaj powiedzenie: Praktyka czyni mistrza! 

OBRABIAJ ZDJĘCIA

Nie mam tutaj na myśli, żeby całkowicie zmieniać zdjęcie, dodawać lub usuwać elementy, tworzyć z nich coś zupełnie innego. Chodzi mi o wzmocnienie kontrastu, mocniejsze nasycenie kolorów czy poprawienie kadrowania zdjęcia lub jego rozjaśnienie. Zmniejszanie rozmiaru lub drobne poprawki, to moim zdaniem sprawy obowiązkowe, jeżeli chodzi o przygotowanie zdjęć na bloga. To, co potrzeba zmienić na zdjęciu zależy od tego, jakie zdjęcie chcecie przygotować. Duży wpływ na obróbkę ma również format w jakim robicie zdjęcia: .jpg lub RAW, tym drugim dużo łatwiej manipulować bez utraty na jakości. Możecie sprawdzić też narzędzia online takie jak: Pixlr.com czy Canva (od niedawna dostępna w polskiej wersji językowej!), która pozwala na tworzenie grafik na bloga, jak i fanpage czy Instagram.

Zobacz:  Jak przygotować zdjęcia przed publikacją?

Mam nadzieję, że pozostawiłam w Was nutkę niedosytu, bo chciałabym przygotować dla Was kilka materiałów o tym jak robić zdjęci na bloga. To jedno z moich ulubionych zajęć, więc dzielenie się z Wami moją wiedzą w tym temacie to czysta przyjemność!


Co konkretnego chcecie wiedzieć o fotografii na bloga?

Sprzedajesz swoje produkty, ale nie masz pomysłu na fajne zdjęcia? Jesteś małą firmą i chcesz się rozwijać? Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje zdjęcia Cię nie zadowalają? Napisz do mnie! Zajmuję się kreatywną fotografią produktową i chętnie zrobię dla Ciebie zdjęcia!