Ponieważ na moim blogu co jakiś czas pojawiają się tematy zdrowia, typu zaburzenia odżywiania, odchudzanie, zdrowe odżywianie to postanowiłam poruszyć w końcu dość obszerny temat rzucania palenia. Ponieważ niestety obracam się w gronie palaczy ten temat ciągle gdzieś w moim otoczeniu się przewija chcąc nie chcąc.
          Nie będę nikogo oszukiwać i ukrywać, że nigdy w życiu nie miałam papierosa w ustach – bo miałam i to nie raz nie dwa. Jednak kwestia rzucania palenia w moim przypadku nie była wcale problematyczna, ponieważ nie byłam uzależniona. Palenie do piwka, przy spotkaniu towarzyskim nie uważałam, za coś koniecznego. Tzw. palenie okazjonalne, jednakże stwierdziłam że przecież nie warto. Ja osobiście przerzuciłam się na e-palenie i w ten sposób nie truję się w ogóle, jednakże nie o tym to ja miałam pisać. Chyba, że macie ochotę to stworzę dla Was specjalny post o e-paleniu 😉
         Chciałam poruszyć temat palenia oraz zrywania z tym okropnym nałogiem, który wyniszcza nasz organizm tak naprawdę “za naszymi plecami”. Przecież kampanii zachęcających do rzucania palenia jest mnóstwo i te kampanie również mówią o tym, jakie skutki wywołuje u nas palenie papierosów stwierdziłam, że nie będę bardzo dokładnie zagłębiać się w ten temat. Wspomnę tylko, ze przez palenie możemy mieć problem z układem oddechowym, z sercem, cerą i paznokciami (!), z zębami i w skrajnych wypadkach nasz organizm może zaatakować nowotwór (skóry, płuc, oskrzeli itd.). Wszyscy wiemy, jak negatywnie wpływa na nas palenie i niestety również palenie bierne, ale wciąż to robimy. Papieros jest cały czas nieodłącznym elementem naszego społeczeństwa, nie tylko polskiego, ale również zagranicznego. Na co dzień nie zastanawiamy się jakie są skutki palenia, jakie szkody wyrządza ono nie tylko nam, ale i naszemu otoczeniu.
          Co zrobić, aby pozbyć się tego okropnego nawyku i przestać palić? Jakie są sposoby na rzucenie palenia? Nie jestem ekspertem w tej dziedzinie i absolutnie nie mam zamiaru się wymądrzać jednakże wiem, że istnieje mnóstwo takich sposobów. Poprzez plastry czy gumy antynikotynowe, poprzez terapie czy po prostu drastyczne zerwanie z nawykiem, kiedyś czytałam o hipnozie i terapiach grupowych. Uważam jednak, że do sprawy należy podejść z dobrym przygotowaniem oraz wiedzą, która pozwoli nam wytrwać w postanowieniu i na trwałe pozbyć się tego okropnego nawyku.
          Zanim jednak przejdę do konkretnej metody, o której chciałabym Wam powiedzieć najpierw opowiem Wam historię pewnego palacza. Owym palaczem był mój ojciec, który od kiedy pamiętam palił papierosy. Mojej mamie nigdy się to nie podobało, w związku z tym w domu się nie paliło, pamiętam jak się denerwowałam, że muszę czekać na tatę zanim gdzieś wejdziemy bo on musi spalić papierosa, pamiętam jak okropnie śmierdział i nie tylko on, ale jego ciuchy, palce, włosy… Bardzo tego nie lubiłam. Jednakże przypadek mojego taty to przykład osoby, która rzuciła palenie z dnia na dzień, dlaczego? Przez chorobę. Tata leżał tydzień w łóżku z gorączką, katarem i okropnym bólem gardła. Kiedy choróbsko się odczepiło mama zaproponowała tacie, że skoro nie palił już ponad tydzień to może by rzucił palenie? Od tego dnia mój ojciec nie miał w ustach papierosa. Twardy gość prawda?
          Jednakże nie każdy ma tak silną wolę jak mój ojciec, nie każdy potrafi powiedzieć sobie “Od dzisiaj nie palę” i tak zrobić. Jest to sztuka wymagająca niesamowitej siły woli i samo zaparcia, której niestety ludziom brakuje i właśnie dlatego powstają różnego rodzaju wspomagacze w rzucaniu papierosów.
         Uważam, że świetnym wspomagaczem rzucania palenia i zresztą bardzo fajną akcją, jest program który oferuje nam exsmokers, czyli coś nazwanego iCoach, program dzięki któremu ponad 30% ludzi, którzy zaczęli korzystać z aplikacji rzucili palenie na stałe! Jak dla mnie to całkiem niezły wynik… Ale o co w tym wszystkim chodzi? Przede wszystkim chodzi o to, aby zachęcić ludzi do rzucenia palenia i pokazać im, że życie bez papierosa jest lepsze, wygodniejsze, tańsze i przede wszystkim zdrowsze. Exsmokers prowadzi kampanię dla ekspalaczy pt. “Eks-palacze. Nic ich nie zatrzyma”, która została zainicjowana przez Komisję Europejską. Moim zdaniem jest to świetna akcja, która pomoże naprawdę wielu ludziom, nie tylko w Polsce! Jestem zachwycona w ogóle, że takie kampanie powstają bo im ich więcej, tym mniej jest palaczy lub chociaż więcej ludzi jest świadomych zagrożenia! To bardzo ważne, ponieważ tego typu akcje naprawdę pomagają i im więcej ich tym lepiej!
               W trakcie całego procesu rzucania palenia nie tylko nasza silna wola się liczy, ale jaka jest nasza świadomość całego procesu. Czy jesteśmy na początku, czy w trakcie, lub już na końcu naszej walki warto pomyśleć jakie korzyści daje nam rzucenie palenia, ponieważ jest ich multum! Nasza skóra odżywa, paznokcie są mocniejsze, płuca nie są zanieczyszczane, nasz cały organizm nie otrzymuje już wyniszczających go toksyn. Ponadto zmniejsza się ryzyko zachorowania na wiele chorób powodowanych przez papierosy, odporność naszego organizmu wzrasta i jesteśmy zdecydowanie zdrowsi.

          Wciągnęłam się w to całe rzucanie palenia, a Wy za pewne jesteście ciekawi na czym polega ten cały program iCoach, więc pokrótce Wam o nim opowiem. Przede wszystkim program ten składa się na 5 faz:
1. Nie mam zamiaru przestać.
2. Powinienem rzucić palenie, ale nadal się waham.
3. Wkrótce rzucę palenie.
4. Właśnie rzuciłem palenie.
5. Nie palę już od jakiegoś czasu.
          Jest to internetowy program, który pomaga nam na każdym kroku pozbyć się nawyku palenia. Poprzez iCoach dostajemy wskazówki, porady, motywacje która pozwala nam oderwać się od papierosa. Ponadto aplikacja robi nam testy co jakiś czas sprawdzając nasze wyniki, oraz przedstawia ćwiczenia, które mają nam pomóc. Ponadto na naszego maila dostajemy wskazówki, możemy prowadzić swój dziennik postępów i generalnie.. nic za to nie płacimy.

          Bardzo ciekawa alternatywa dla osób, które rzucają palenie, chcą rzucić palenie lub tylko o tym myślą, mają dostęp do internetu, komputera i niestety papierosa. Warto rzucić okiem na ten program, ponieważ szczerze? Fajna sprawa. Sama mam zamiar wciągnąć w to mojego TŻ, który niestety ostatnio pali coraz więcej… Myślę, że temat tego programu przekażę moim znajomym ponieważ nie raz słyszałam z ich ust “mogł/abym rzucić paleni”… Kolejna alternatywa do sprawdzenia, więc.. Czemu nie? 🙂

Mieliście styczność z tym programem kiedyś? 🙂