książki o makijażu
 
Książki o makijażu, które chcę Wam dziś pokazać to must have dla osób, które interesują się tym tematem. Niektóre pozycje to historia, wiedza teoretyczna lub wskazówki i instrukcje, które pozwalają rozwijać umiejętności. Inne zamykają się jedynie na teorii lub całkowitych podstawach. Oczywiście to, po jaką książkę sięgniecie jest całkowicie dowolne, ale moim zdaniem warto wybrać jedną z siedmiu poniższych pozycji.
książki o podstawach makijażu

Książki o makijażu, które powinnaś znać

Przede wszystkim, jeżeli macie ochotę zagłębiać wiedzę makijażową, powinnyście poznać książki o makijażu, które FAKTYCZNIE przekazują wiedzę w fajny i przejrzysty sposób. Uważam, że jeżeli malowanie sprawia Wam przyjemność, wychodzi coraz lepiej, ale wciąż nie jesteście całkowicie zadowolone z efektów, to warto trochę o tym poczytać. Odrobina podstawowej, technicznej wiedzy ze sposobów i konkretnych technik malowania na pewno się przyda. Dzięki temu Wasze makijaże na pewno skoczą na wyższy poziom, a może zaczerpniecie inspiracji z nowo przyswojonej wiedzy. Jeżeli chcecie poznać 7 książek o makijażu, które powinnyście znać i kiedyś przeczytać, to zapraszam.
książki o makijażu bobbi brown

Perfekcyjny makijaż, Bobbi Brown

Była to moja pierwsza książka o makijażu jaką sobie kupiłam i wtedy byłam nią zachwycona. Chociaż podzielona jest na część dla początkujących i zaawansowanych, to jednak kupiłabym ją komuś, kto nie zajmuje się makijażem zawodowo. Książka porusza najważniejsze informacje dotyczące narzędzi, higieny, pielęgnacji skóry. Bobbi Brown porusza w swojej książce wszystkie elementy makijażu twarzy, oczu i ust. Znajdziemy w  niej 10 kroków do makijażu doskonałego i wskazówki do makijaż specjalnego – na różne okazje.
W tej drugiej części, choć teoretycznie skierowanej do osób bardziej zaawansowanych, również znajduje się całkowicie podstawowa wiedza. Może faktycznie jest bardziej skierowana do osób, które chcieliby zacząć się zajmować makijażem profesjonalnie, ale i osoba początkująca odnajdzie w tej części sporo informacji dla siebie. Znajdziemy tam wskazówki od czego zacząć, co powinnyśmy wiedzieć, jaki powinnyśmy mieć sprzęt. W tej części można również poczytać o różnych rodzajach makijażu, co może być bardzo ciekawe dla osób początkujących. Chociaż ponad dwa lata temu, w tekście poświęconym tej książce uważałam nieco inaczej ➥ Bobbi Brown, książka nie dla każdego?
Dla kogo? Książka o makijażu Bobbi Brown, to nie jest propozycja dla osób, które posiadają już bardziej zaawansowaną wiedzę o makijażu. Jeżeli jednak dopiero wdrażacie się w świat makijażu, ale chcecie poszerzyć swoją wiedzę, poznać kilka ciekawostek, dowiedzieć się o co w tym naprawdę chodzi,  poznać podstawy – jak najbardziej polecam!
książki o makijażu na prezent

Akademia Makijażu, Katarzyna Kozłowska – Kołodziejska

Uważam, że choć nie jest zbyt gruba, ani perfekcyjnie wydana – jest to świetna opcja dla osób początkujących. Podobnie jak książka Bobbi Brown, podzielona jest na dwie części. Pierwsza z nich to „Teoria”, w której faktycznie Katarzyna omawia najważniejsze teoretyczne kwestie związane z makijażem. Oczywiście akcesoria, każdy niezbędny pędzel, przekazuje najważniejsze informacje o kosmetykach potrzebnych do malowania. Jest to bardzo dobrze rozbudowana, świetnie opisana część książki. Dużo przydatnej wiedzy w przystępnie przygotowanej, ładnej formie.
Bardzo ciekawa jest druga część książki, w której autorka pokazuje makijaże w praktyce. Każdy makijaż jest przygotowany krok po kroku. Wszystkie etapy są dokładnie opisane i przedstawione na zdjęciach. Fajne jest to, że są tam pokazane propozycje na różne okazje i dla różnych typów urody. Jest to moim zdaniem bardzo fajna opcja dla osób, które faktycznie nie mają pojęcia o makijażu. Można z łatwością podpatrzeć jak wygląda proces malowania, super sprawa.

Dla kogo? Zdecydowanie dla początkujących, totalnych laików i osób, które są na samym początku przygody z makijażem i chcą nabyć nieco teoretycznej wiedzy. Książka nie wyczerpuje tematu, bo ogranicza się mocno do podstaw, ale jest jak najbardziej godna uwagi.

książka o makijażu Red Lipstick Monster

Red Lipstick Monster, Tajniki makijażu

Książka Ewy Grzelakowskiej – Kostoglu, jest całkowicie inna, niż dwie poprzednie pozycje. Nie znajdziecie tu podziału na dwie części, ani rozbicia na profesjonalny i podstawowy fragment. Ewa w swojej książce postawiła skupić się na całkowitych podstawach dotyczących wykonywania makijażu. Tłumaczy jakie pędzla powinnyśmy wybrać na samym początku, jak dobrać podkład, sprzedaje nam patenty na trwały makijaż. Porusza tematy związane z konturowaniem, doborem cieni do koloru tęczówki. W książce znajduje się spory dział poświęcany wykonywaniu kreski, o tym jak i czym ją zrobić, szczegółową instrukcję i wskazówki dla trudniejszych powiek. Co ciekawe, w tej pozycji znajduje się spory dział z makijażem dla okularnic, wcześniej się z czymś takim nie spotkałam. Oczywiście Ewa nie pozostaje obojętna na tematykę makijażu brwi oraz ust.
Każdy dział książki jest szczegółowo omówiony i podparty adresami do filmów na kanale Ewy. To moim zdaniem spory plus, ponieważ zawsze możemy sobie link przepisać. To dodatkowe uzupełnienie, które pomoże zrozumieć tajniki makijażu i na pewno sporo ułatwi.

Dla kogo? Dla każdego, kto chce zagłębić swoją wiedzę w dziedzinie makijażu. Uważam, że jest to najlepsza książka dla początkujących dostępna aktualnie na rynku. Przystępnie opisana wiedza podparta filmikami instruktażowymi sprawia, że temat jest łatwiejszy do przyswojenia.

książki o makijażu Kevyn Acouin

Makijaż sztuka przemiany, Kevyn Aucoin

Jeżeli temat makijażu jest Wam bliski, interesujecie się jego historią, jesteście ciekawe jak na przestrzeni lat zmieniał się wizerunek gwiazd – to jest propozycja dla Was. Kevyn Aucoin był makijażystą i fotografem, który przez dziesięć lat pracował z największymi gwiazdami muzyki i kina. Książka „Makijaż sztuka przemiany” jest zwieńczeniem jego prac, udokumentowaniem makijaży, które zrobił i skarbnicą wiedzy o makijażu sprzed lat. W książce znajdują się techniczne sztuczki, podpowiedzi i podobnie jak w innych pozycjach –  makijaże krok po kroku.
Nie proponowałabym jej jako czegoś, z czego aktualnie warto się uczyć. Przedstawione w książce techniki są przestarzałe, niekoniecznie aktualne, ale warte poznania. To książka, którą warto uzupełnić swoją wiedzę dotyczącą historii makijażu i tego jak wyglądała praca wizażysty kilkanaście lat temu. Ponadto, mamy przyjemność oglądać wiele gwiazd w makijażach wykonany przez Kevyna.
Dla kogo? Na pewno dla pasjonatów, ale raczej nie dla początkujących. Jeżeli makijaż to coś, czym się interesujecie, uczucie i chcecie znać tą dziedzinę jak najlepiej, warto zaopatrzyć się w tę pozycję. Uważam, że to będzie też fajna pozycja dla profesjonalistów, którzy interesują się historią makijażu. Warto poznać techniki z innej dekady i zobaczyć działalność takiego artysty jak Kevyn.
ksiazka-o-makijazu

Makijaż bez tajemnic, Rae Morris

Makijaż bez tajemnic autorstwa jednej z najbardziej kreatywnych makijażystek, Rae Morris bardzo przypomina mi książkę „Akademia makijażu”. Przygotowana jest w podobny sposób. Pierwsza część to teoria poświęcona produktom, narzędziom, rzęsom i ich aplikacji, oczom i kolorom, które możemy dopasować do danej tęczówki. Rae omawia najważniejsze i najbardziej podstawowe aspekty wiążące się z wykonywaniem makijażu. Omawia modele niezbędnych pędzli, pielęgnację, kolorystykę  i dobór produktów ze względu na wiek czy kształt oczy. Opowiada o pracy ze swojego punktu widzenia. Książka była wydana 8 lat temu, więc niektóre informacje oraz przykłady makijaży mogą być nieaktualne, ale wciąż jest to ogromna kopalnia wiedzy.

Dla kogo? Książki o makijażu warto czytać na każdy etapie rozwoju i ta pozycja jest tego dowodem. Nie ograniczałabym tutaj ani do grupy podstawowej, ani do zaawansowanej. Jest to ciekawa pozycja poszerzająca wiedzę o makijażu. Dodatkowo poznajmy warsztat znanej, cenionej i bardzo kreatywnej osoby, a to zawsze jest ogromna dawka ciekawych artykułów.

kolor-dominika-zaborowska

Kolor, Dominika Zaborowska

Jest to pozycja dla zdecydowanie bardziej zaawansowanych. Nie dotyczy stricte makijażu, uczy o kolorach. Jest to książka, w której znajduje się bogata wiedza dotycząca analizy kolorystycznej. Książka zawiera niesamowicie dużo informacji odnośnie kolorów, jak je łączyć, co do kogo pasuje, jak z nimi pracować i dopasowywać do poszczególnych osób. Wzbogacona jest o przepiękne grafiki, przegląd kolorów i propozycję zastosowań. Szeroko porusza temat dwunastu typów urody i nie tylko. Aktualnie jestem zachwycona tą książką, otworzyła mi oczy na wiele rzeczy i chociaż jeszcze jej nie przeczytałam do końca, często do niej zaglądam.

Dla kogo? Przede wszystkim dla osób, które pracują w dużej mierze z kolorem. Dla wizażystów, stylistów, kreatorów mody, ale nie tylko. Książka jest bogata w informacje, które przydadzą się każdej z nas podczas codziennego doboru kolorów czy to ciuchów, makijażu czy dodatków. Choć uważam, że najbardziej zadowolone będą z niej osoby, które zajmują się makijażem czy stylizacją zawodowo.

kolor-dominika-zaborowska

Kanony kobiecej urody, Dorota Golińska

Fantastyczna pozycja, która obszernie omawia kanony kobiecej urody, stroju, makijażu na przestrzeni epok. Zaczynając od starożytnego Egiptu, przez  renesans, barok aż po XXI wiek. Każdej epoce poświęcone jest sporo wyczerpujących informacji. Bardzo ciekawa propozycja uzupełniająca dla miłośników makijażu czy kobiecego piękna. Doskonałe uzupełnienie posiadanej wiedzy, świetna opcja na prezent i uważam, absolutnie obowiązkowa pozycja w biblioteczce każdej kobiety. Poza przydatnymi informacjami oraz mnóstwem wiedzy teoretycznej, książka jest pięknie wydana. Twarda okładka, piękne zdjęcia i dobrej jakości papier. Powiem Wam, że książki do makijażu mają to do siebie, że zawarta w nich wiedza może się powtarzać, jednak tutaj znajdują się same świetne informacje!Dla kogo? Dla każdej z Was, która choć w niewielkim stopniu interesuje się tematami urody, mody czy makijażu. Ponieważ książka nie zamyka się tylko na tematach makijażowych, jest uniwersalna i ciężko byłoby znaleźć podobną pozycję.

ksiazki-o-makijazu
ksiazki-o-makijazu

Książki o makijażu – coś jeszcze?

Książek o tej tematyce jest całe mnóstwo i nie będę ukrywać, że warto ten temat zagłębiać regularnie. Makijaż wciąż ewoluuje, a to sprawia, że pewne pozycje są potrzebne, do uzupełnienia wiedzy. Jest jeszcze jedna książka o makijażu, o której muszę wspomnieć. Mianowicie FACE PAINT the story of makeup, autorstwa Lisy Eldridge. Ta książka jest na mojej wishliście od kiedy została wydana. Słyszałam o niej niesamowicie dużo pozytywnych opinii, zachwytów i zapewnień, że jest to obowiązkowa pozycja dla każdego wizażysty. Zapewniam Was, że znajdzie się i wśród moich książek o makijażu.
Jakie książki o makijażu dopisałybyście do tej listy?