Jaki puder do twarzy wybrać, żeby osiągnąć najlepszy efekt? To jeden z podstawowych kosmetyków do makijażu. Jedną z jego podstawowych funkcji jest utrwalenie podkładu, ale nie tylko. Jeżeli zastanawiacie się jaki puder do twarzy wybrać, czym się kierować podczas zakupów, zapraszam na pierwszy post z serii #tydzieńpudrów! Przez kolejne dni będę dzielić się z Wami trikami, wskazówkami i recenzjami ze świata pudrów!

jaki wybrać puder do twarzy

Dobry puder do twarzy: zadania i funkcje

Przed wprowadzeniem do swojego makijażu jakiegoś kosmetyku, warto poznać jego przeznaczenie. Do czego służy puder? Jego najważniejszą i jednocześnie najbardziej podstawową funkcją jest utrwalenie podkładu, scalenie makijażu, „utrzymanie” go w miejscu. W ten sposób zapobiegamy ciastkowaniu, spływaniu podkładu, robieniu się plam czy dziwnych śladów wynikających z codziennego używania twarzy 😀

Czy pudru trzeba używać przy każdym makijażu? Moim zdaniem tak. Nawet zastygającym podkładom przyda się dodatkowe utrwalenie. Szczególnie, że mało który podkład jest na tyle trwały, żeby wytrwać solo wiele godzin.

Dobry puder do twarzy ładnie wtapia się w skórę, a poza utrwaleniem ma kilka innych funkcji. Możemy wyróżnić:

  • Puder matujący: którego zadaniem jest redukcja wydzielania sebum, czyli zapobieganie nadmiernemu błyszczeniu. Np. puder ryżowy, jęczmienny, bambusowy.
  • Puder rozświetlający: który pozostawia na efekt świetlistej, naturalnie połyskującej skóry, ale bez efektu brokatu czy mocnych drobinek.
  • Puder satynowy: to taki produkt, którego wykończenie jest zazwyczaj bardzo naturalne, lekko matowe i delikatnie połyskujące.
  • Puder z pigmentem: czyli taki, którym można dodatkowo wyrównać koloryt skóry. Np. puder bananowy, brzoskwiniowy, fioletowy.
  • Puder transparentny: czyli teoretycznie bezbarwny, jedynie utrwalający makijaż.

ZOBACZ: Puder rozświetlający: jaki wybrać?

jak dobrać puder do twarzy

Jaki wybrać puder do twarzy? Podstawowe rodzaje pudrów

Mam nadzieję, że nie czujecie się przytłoczone ilością informacji, bo to jeszcze nie koniec! Pudry mogą być podane w różnej formie: sypkiej, prasowanej lub wypiekanej. Do codziennego stosowania najlepiej sprawdzają się pudry sypkie, bo są dla skóry najlżejsze, najłatwiej się wtapiają i nie pozostawiają śladów na skórze. Kompaktowe, czyli prasowane są świetne do poprawek w ciągu dnia, a wypiekane do wykańczania makijażu, już na ostatnim etapie.

  • Pudry sypkie – zazwyczaj podane w niewielkim słoiczku. Aplikuje się je za pomocą puchatego pędzla na całą twarz jak i pod oczy. Zwykle są to pudry o małej pigmentacji, nie wpływające na kolor podkładu (chyba, że producent wypuszcza różne odcienie). W tej formie podane są również pudry mineralne, które cechują się mocniejszym pigmentem i mineralnym składem, przez co zaleca się je przy cerach problematycznych.
  • Pudry prasowane – mówiąc krótko, to wersja kompaktowa, „zbita” pudru sypkiego. Przeważnie zamknięte są w poręcznej kasetce, więc mieszczą się do każdej torebki. Tego typu puder na ogół ma nieco mocniejszy pigment niż puder sypki, przez co może wpływać na odcień podkładu. Dodatkowo może wzmocnić zakrywanie niedoskonałości. Niestety, tego typu produkt ma tendencję do wyglądania ciężko i podkreślania suchych skórek.
  • Pudry wypiekane – czyli takie „wypukłe”. Różni się od swoich poprzedników tym, że składniki nie są ani zgniatane, ale wypiekane w przeznaczonych do tego piecach. Tego typu pudry zazwyczaj mają satynowe wykończenie, są bardzo delikatne na skórze i często mają mniejsze krycie.
jaki puder do twarzy wybrać

Jak dobrać puder do twarzy

Przed zakupem pudru warto się zastanowić, jaki mamy rodzaj cery i przede wszystkim, jaki efekt nas interesuje. Posiadaczki cery tłustej i mieszanej niechętnie będą sięgać po pudry rozświetlające, natomiast te z suchą cerą niechętnie sięgną po matujący. Jak dopasować puder do twarzy? Biorąc pod uwagę jego wykończenie. Jeżeli zależy nam na naturalnie świetlistej skórze najlepszym wyborem będzie puder rozświetlający. Jednak jeśli lubimy błysk, ale raczej stonowany, wtedy warto zastanowić się nad pudrem satynowym.

Puder matujący sprawdza się najlepiej na cerze z tendencją do przetłuszczania w strefie T lub do utrwalania makijażu na wiele godzin. Jeżeli zależy nam na bardzo mocnej trwałości, makijaż musi wytrwać wiele godzin, to jest dobry wybór. Jednak warto mieć na uwadze to, że cery suche mogą odczuwać pod takim pudrem mały dyskomfort.

PRO TIP: jeśli efekt zmatowienia będzie dla Was za mocno, dajcie pudrowi czas. Skóra cały czas pracuje i po kilku godzinach efekt matowienia powinien zmaleć. Jednak jeżeli to stanowi spory problem, po wykończeniu makijażu możecie omieść twarz pudrem wypiekanym. Zwykle ma satynowe wykończenie, więc zmininalizuje mat.

O tym jak stosować puder do twarzy, jak nakładać puder do twarzy, żeby wszystko utrwalić, ale nie uzyskać efektu ciastka będę opowiadać w kolejnym poście. Zapraszam w środę. Jak używać puder do twarzy.

Już jutro zaproszę Was na długo wyczekiwaną recenzję pudru Claresa Blur! Będzie o czym czytać!