jak zrobić zdjęcie makijażu oka

Wiem, że czekałyście na ten post długo, ale bardzo chciałam przygotować coś dopracowanego w każdym szczególe. Materiały, które zebrałam były tak obszerne, że musiałam podzielić to na dwa teksty. Dziś podpowiem Wam jak zrobić zdjęcie makijażu oka, zajmiemy się kwestiami technicznymi, sprzętem, światłem i jak to wszystko ustawić. Natomiast drugi post, który pojawi się jeszcze w lipcu będzie dotyczył obróbki. Więc przedstawiam Wam długo wyczekiwany materiał o tym jak robić zdjęcia makijażu i mam nadzieję, będzie on dla Was przydatny!

jak zrobić ładne zdjęcie makijażu

Jak zrobić zdjęcie makijażu oka?

Zanim przejdziemy do spraw technicznych, sprzętu i ustawień musicie wiedzieć jedno. Makijaż, który chcecie sfotografować musi być mocny. Nawet jeżeli chcecie zrobić zdjęcie Waszego dziennego makijażu oka, to w rzeczywistości musi być co najmniej dwukrotnie bardziej intensywny. Dlaczego? Bo zdjęcia zjadają kolory i ich intensywność. Jeżeli zależy Wam na uchwyceniu odpowiednich przejść i kolorów, to makijaż musi być po prostu mocny, bo na zdjęciu efekt będzie bardziej wyblakły, delikatniejszy. To coś, czego musiałam długo się uczyć,  byłam sfrustrowana, że moje zdjęcia są po prostu… kiepskie, aż zaczęłam kombinować i udało się. Im mocniejszy, bardziej intensywny makijaż, tym łatwiej będzie go uchwycić na zdjęciu.

Najczęstszym problemem związanym ze zdjęciami makijażu oka jest oddanie rzeczywistych kolorów. Tutaj Was nie zaskoczę mówiąc, że w tym przypadku kwestią kluczową jest światło. Im lepiej oświetlone miejsce, w którym robicie zdjęcie – tym lepiej. Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest robienie zdjęć przy oknie, przy lampie pierścieniowej czy soft boxach. Do światła zastanego dopasowujemy parametry ekspozycji w taki sposób aby zdjęcie makijażu oka nie było ani zbyt ciemne, ani prześwietlone. Kolejnym kluczowym elementem jest balans bieli.

Zobacz: Jak ustawić parametry ekspozycji?

Aparat i obiektyw

Jak wiecie lub nie, ja aktualne pracuję na aparacie Canon 80D i obiektywie stałoogniskowym Canon 35mm EF f/2.0. Robię nim zarówno zdjęcia flat lay, jak i zdjęcia makijażu oka (twarzy zresztą też). Nie mam innego obiektywu i w tej chwili nie planuję zakupu. Moja stałka pozwala na uzyskanie odpowiedniej jasności zdjęcia i skupienie ostrości na rzęsach, co jak wiecie – uwielbiam. Wcześniej robiłam zdjęcia makijażu obiektywem kitowym dołączonym do aparatu Nikon D5100, czyli Nikkor 18-105 VR. W przypadku tego drugiego wspomagałam się soczewkami, dzięki którym udawało mi się uzyskać ostrość na rzęsy. To budżetowe wersje soczewek makro, które przybliżają i dzięki temu możemy uzyskać efekt podobny do tego, który daje nam makro. Do kupienia na allegro: klik. Wystarczy nałożyć jedną z nich na obiektyw (u mnie najlepiej sprawdzała się +4, którą podlinkowałam), kombinować z ostrością i zbliżeniem. To bardzo ułatwiło mi osiągnąć efekt, który lubię i do października 2017 używałam obiektywu kitowego i właśnie soczewek. Przykładowe zdjęcie makijażu z tym duetem możecie zobaczyć tutaj. Wszystkie inne makijaże od listopada 2017 robiłam już nowym sprzętem.

Ustawienia aparatu

Jak zawsze w przypadku robienia zdjęć, ustawienia czyli parametry ekspozycji dopasowujemy do światła zastanego. Zwiększamy lub zmniejszamy ISO (pamiętając, że za niskie ISO przepala zdjęcie, a zbyt duże daje efekt ziarna), manipulujemy przysłoną (im mniejsza tym jaśniejsze zdjęcie, ale mniejszy obraz ostrości) i oczywiście czasem naświetlania (krótki zamraża ruch, z długim czasem zdjęcie może wyjść poruszone). Oczywiście pamiętamy o balansie bieli.  Przykładowo, ja przy robieniu zdjęcia, które możecie zobaczyć poniżej użyłam takich ustawień:

  • ISO: 200
  • Przysłona: f/2.8
  • Czas naświetlania: 1/125s

BALANS BIELI

Wspomniałam wcześniej o czymś takim ja balans bieli. Co to jest i czemu on jest tak ważny przy zdjęciach makijażu? Otóż balans bieli odpowiada za kolorystykę i temperaturę zdjęcia. Temperatura barwowa zdjęcia to kluczowy element, jeżeli chcemy uzyskać realistyczne kolory. Przy balansie bieli istotne jest to, aby kolor biały na zdjęciu był taki sam jak w rzeczywistości i często aparaty cyfrowe jak i te w telefonach, automatycznie dobierają odpowiednie parametry. Na szczęście mamy na to wpływ i możemy modyfikować balans bieli w zależności od warunków w jakich robimy zdjęcia.

Większość aparatów ma w opcjach ustawienia dotyczące balansu bieli. Jeżeli kojarzycie takie ikonki jak słoneczko, chmurka czy domek – to właśnie jest Wasz balans bieli, który możecie dopasować do warunków pogodowych lub miejsca. Każde z tych ustawień odpowiada potencjalnej sytuacji: światło dzienne, zachmurzenie, pomieszczenie itd. Robiąc zdjęcie makijażu oka, najlepiej sprawdzi się temperatura światła dziennego (ok. 5200 Kelvinów). Niektóre aparatu (jak Canon) mają możliwość manualnego dobrania temperatury barwowej i to bardzo często ratunek przy kiepskim oświetleniu. Więcej o balansie bieli poczytacie na fotoblogii: klik. Ponadto pamiętajcie żeby robić zdjęcia w formacie RAW (coraz więcej telefonów też matę opcję!) wtedy rozjaśnienie, poprawienie kolorów, balansu bieli itd. nie obniży jakości zdjęcia, ale o tym mówiłam Wam już milion razy – mam nadzieję, że pamiętacie!

Zobacz: Zdjęcia flat lay, czyli ładne zdjęcia na Instagram

jak zrobić idealne zdjęcie makijażu
totalnie gołe zdjęcie, jeszcze przed obróbką

Zdjęcie makijażu oka – jak się ustawić?

Byłam zdziwiona, że tak wiele z Was pytało o to, jak się ustawić do zdjęć makijażu oka. No to zaprosiłam do siebie Alicję i poprosiłam żeby uwieczniła moje wygibasy. Specjalnie zrobiłyśmy zdjęcie od góry, z boku i z mojej perspektywy żebyście mogły to sobie wyobrazić. Twarz mam zazwyczaj ok. 10-15cm od lampy. Ponieważ w 97% robię zdjęcia prawego oka, to odchylam głowę lekko w lewo i do tyłu aby uzyskać efekt delikatnie przymkniętego oka i widocznej powieki (mam dość głęboko osadzone oczy i trochę opadającą powiekę, a to spore wyzwanie). Patrzę się zazwyczaj w pogląd, bo wtedy kształt mojego oka i górna powieka układają się najkorzystniej. Uwierzcie mi, wiele, wieeele miesięcy zajęło mi opanowanie ustawienia głowy aby efekt mnie zadowalał. Nie mam studia, nie mam podglądu w komputerze czy miejsca, gdzie mogłabym to wszystko ustawiać. Robię to przy biurku przy którym pracuję, w ciemnej sypialni i kombinuję jak się da. A wierzcie mi, da się!

Kiedy już się odpowiednio ustawię, dobiorę parametry i dopasuję ostrość na rzęsy – cykam zdjęcie! Zazwyczaj w podglądzie przybliżam sobie widok żeby widzieć tę ostrość na rzęsach i w ten sposób uzyskuję efekt, który widzicie powyżej. Zdjęcie jest totalnie gołe, jedynie wykadrowane bez żadnych poprawek kolorystycznych w programie, zrobione w pozycji, którą widzicie niżej. Da się? Oczywiście, że tak!

Zobacz: Dlaczego kradniesz moje zdjęcia?!

jak zrobić makijaż oka do zdjęć jak zrobić zdjęcie makijażu oka telefonem Jak zrobić dobre zdjęcie makijażu oka

Lampa pierścieniowa

Czy jest w ogóle potrzebna? Moim zdaniem jak najbardziej tak. W mojej ciemnej dziurze zdjęcie makijażu oka byłoby nieosiągalne bez lampy pierścieniowej. Myślę, że wiele z Was też ma problem z dostępem do światła i z pomocą przychodzi pierścieniówka. Jeżeli macie możliwość robić zdjęcia z nosem w szybkie, to wtedy możecie odpuścić lampę – u mnie to absolutny niezbędnik. Początkowo pracowałam przy lampie 40W, ale nie byłam zadowolona z mocy tej lampy. Teraz pewnie bym sobie z nią poradziła, ale nie żałuję zmiany na mocniejszą – 65W, która ma również większą średnicę. Doświetla całą twarz równomiernie i sprawdza mi się również do fotografowania makijaży na klientkach.

Przydatne gadżety do zdjęć makijażu oka

O soczewkach i lampie już powiedziałam, więc nie będę się powtarzać, ale przypominam, że mogą okazać się przydatne. Wydaje mi się, że to co Wam teraz powiem, to oczywista oczywistość, ale muszę. Żeby zrobić dobre zdjęcie makijażu oka musicie mieć blendę lub… lusterko. Oba gadżety używajcie od spodu (zdjęcia powyżej), bo wtedy odbijają i rozpraszają światło sprawiając, że cały makijaż jest równomiernie oświetlony, również z dołu. Ja mam dość dużą blendę i mało miejsca, więc posiłkuję się lusterkiem, co sprawdza się rewelacyjnie – nawet przy zdjęciach makijażu twarzy.

Czasem przydaje się również pilot, który pozwala nam zrobić zdjęcie z większej odległości. Może się przydać przy obiektywach typu 50mm., które wymagają sporej odległości od fotografowanego obiektu żeby złapać ostrość. Ja często używam pilota kiedy stosuję dłuższy czas naświetlania, a nie chcę mieć poruszonego zdjęcia. Polecam się w niego zaopatrzyć, bo bardzo ułatwia życie.

To co teraz powiem pewnie będzie dla wielu z Was głupie, ale przekonałam się, że przy zbliżeniach na oko, to bardzo istotny element. Mam na myśli sztuczne rzęsy. Po pierwsze: dużo łatwiej złapać na nie ostrość niż na naturalne rzęsy, po drugie: bardzo dobrze wyglądają na oczach przy dużych zbliżeniach. Kiedyś nigdy nie używałam rzęs na pasku czy kępek, bo nie umiałam ich przyklejać. Nauczyłam się, bo moje zdjęcia makijażu oczu mi się nie podobały. Od kiedy przyklejam sztuczne rzęsy, efekt końcowy jest znacznie lepszy!

jak zrobić zdjęcie makijażu

Jak zrobić ładne zdjęcie makijażu oka? Podsumowanie

Ufff! Gratuluję jeżeli dobrnęłyście do końca. Wyszedł post tasiemiec i właśnie dlatego podzieliłam go na dwie części. Wyobrażacie sobie jeszcze tutaj pisać o obróbce? Zanudziłabym Was na śmierć! Druga część też pewnie będzie taka długa, bo bardzo chciałabym pokazać Wam jak przebiega u mnie cały proces obróbki.

Przy zdjęciach makijażu oka musicie pamiętać o kilku istotnych kwestiach: intensywność makijażu, światło i ustawienia aparatu. Mnie opanowanie tego wszystkiego zajęło kilkanaście miesięcy, aż w końcu udało mi się osiągnąć zamierzony efekt. Nie ma na to recepty, nie ma drogi na skróty, tajnego patentu. Po prostu musicie uzbroić się w cierpliwość, próbować, zmieniać ustawienia, miejsce robienia zdjęć czy nawet sprzęt, aż w końcu znajdziecie swój sposób. Nie poddawajcie się. Słabe kolory można poprawić w programie, a z czasem znajdziecie swoje „idealne ustawienie”. Wszystko zależy od Waszych chęci i możliwości, a ja mogę Wam jedynie tę drogę trochę ułatwić, coś podpowiedzieć i podzielić się własnym doświadczeniem.

Jakie są Wasze najczęstsze problemy przy zdjęciach makijażu?

PS. Zajrzyjcie do działu FOTOGRAFIA, po więcej porad i wskazówek z tej dziedziny!

Sprzedajesz swoje produkty, ale nie masz pomysłu na fajne zdjęcia? Jesteś małą firmą i chcesz się rozwijać? Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje zdjęcia Cię nie zadowalają? Napisz do mnie! Zajmuję się kreatywną fotografią produktową i chętnie zrobię dla Ciebie zdjęcia!