jak zrobić efekt bokeh

Czy Wy też chcecie robić zdjęcia z pięknie rozmytymi światełkami w tle? Zdarza Wam się wzdychać do tego typu fotografii? Jeżeli nie wiecie jak osiągnąć taki efekt, to przybywam z pomocą! Mam dla Wa krótki poradnik jak zrobić efekt bokeh w trzech prostych krokach. Jeżeli chcecie oczarować swoich odbiorców na Instagramie pięknymi zdjęciami lub macie ochotę je urozmaicić – zapraszam na post.

jak-zrobić-na-zdjęciu-efekt-bokeh

Jak zrobić efekt bokeh i co to jest?

Właściwie nigdy nie zastanawiałam się nad definicją tego pojęcia. Jakbym miała Wam w jednym zdaniu wytłumaczyć co to jest, to powiedziałabym, że efekt bokeh, to idealne rozmycie tła za pomocą ustawień aparatu. Nie wiem jak Wy, ale ja uwielbiam oglądać takie zdjęcia o każdej porze roku. Najczęściej efekt bokeh pokazywany jest z zastosowaniem lampek/światełek, ponieważ to one dają urok całej fotografii. Poniżej znajdziecie krótką instrukcję jak zrobić efekt bokeh w domu.

Zobacz: Jak robić jasne zdjęcia w pochmurny dzień?

Krok 1: Jasny obiektyw

Bardzo chciałabym Wam napisać, że ten efekt możecie osiągnąć każdym możliwym obiektywem. Niestety, może być trudno. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że w tej roli idealnie spisuje się wąski obiektyw np. Canon 50mm f/1.8. To najjaśniejszy obiektyw jaki miałam, a zdjęcia nimi wychodzą przepiękne. Aczkolwiek ja dzisiejsze przygotowałam fotografie moim ukochanym obiektywem Canon 35mm f/2.0, którym też będziecie w stanie osiągnąć efekt bokeh. Obiektyw to jedna sprawa, ale dużo zależy od Waszych umiejętności i odpowiednich ustawień aparatu oraz produktów, które fotografujecie.

jak uzyskać efekt bokeh

Zobacz: Jak ustawić parametry ekspozycji?

Krok 2: Wartość przysłony

W podlinkowanym wyżej poście o ustawieniach parametrów ekspozycji, wytłumaczyłam Wam co to jest przysłona i jak działa. Jeżeli chcecie wiedzieć jak uzyskać efekt bokeh, to musicie w dużej mierze skupić się właśnie na tym parametrze. Im mniejsza wartość przysłony, tym większa głębia ostrości, więc bardziej rozmyte tło. Skutkuje to tym, że mniejszy obszar na zdjęciu będzie ostry, a większy rozmyty. Oczywiście pamiętajcie, że czas naświetlania oraz ISO musimy dopasować do warunków oświetleniowych w jakich fotografujemy.

Poniżej możecie zobaczyć różnicę jaką dają mniejsze i większe wartości przysłony oraz jak wygląda dzięki temu tło. Na pierwszym zdjęciu i najmniejszej wartości (f/2.0) tło jest najbardziej rozmyte, a światełka największe. Natomiast na ostatnim zdjęciu, gdzie wartość przysłony jest znacznie większa (f/5.6), światełka są mniejsze i nie rozmywają się już tak płynnie.

jak-zrobić-efekt-bokeh-instrukcja

Krok 3: Różne odległości

Może brzmi to banalnie, ale przy uzyskaniu miękkiego efektu bokeh odległości mają ogromne znaczenie. Kiedy to odkryłam, moje fotograficzne życie całkowicie się zmieniło! Im nasz fotografowany przedmiot znajduje się dalej od tła i lampek, tym lepiej. Natomiast im bliżej do przedmiotu przysuniemy aparat, tym tło będzie bardziej rozmyte. Mówiąc krótko: róbmy zdjęcia bliżej przedmiotu, ale jak najdalej od tła.

Zobrazowałam to na poniższym zdjęciu. Zastosowałam dokładnie takie same ustawienia i taką samą odległość fotografowanego przedmiotu od tła. Przybliżyłam się dosłownie odrobinę z aparatem  do filiżanki i zobaczcie jaka jest różnica! Prawda, że proste?

Zobacz: Jak zrobić zdjęcie makijażu oka?

jak zrobić efekt bokeh krok po kroku

PRO TIP: Tak roboczo wygląda przygotowanie scenografii zdjęcia. Przykleiłam lampki bla masę blue tag, przysunęłam stolik i ustawiłam filiżankę. Można przykleić je również na taśmę klejącą, ale musi być bardzo mocna. Na żywo nie wygląda to tak zachwycająco jak na zdjęciach. To bardzo prosty i skuteczny patent.

jak zrobić efekt bokeh w photoshopie

Jak chcecie zrobić efekt bokeh musicie pamiętać o dwóch podstawowych rzeczach: wartości przysłony i zachowaniu odpowiednich odległości. Mając w pamięci te dwie rzeczy, a w rękach odpowiedni obiektyw nie powinnyście mieć już więcej problemów z uzyskaniem pięknego efektu bokeh.

Kocham takie zdjęcia! Chętniej robię je jesienią i zimą, ale przecież przez cały rok mają niesamowity urok.

Stosujecie bokeh w swoich fotografiach?