Ile razy zdarzało Wam się zrobić zdjęcie, które nie było ostre jak żyleta? Ile razy musiałyście drugi raz organizować sobie czas i miejsce na sesję tylko dlatego, że coś poszło nie tak? Dziś pokażę Wam jak wyostrzyć zdjęcie kiedy coś poszło nie tak i przeprowadzę Was przez to krok po kroku.

jak wyostrzyć zdjęcie

JAK WYOSTRZYĆ ZDJĘCIE

Nie każdy z nas ma w domu studio fotograficzne (i wbrew temu co wiele z Was myśli, ja też nie mam), wielkie okna i dużo miejsca na piękne zdjęcia. Żeby uzyskać dobrą ostrość bardzo ważne jest porządne światło, które ułatwia uchwycenie ładnego kadru. No i nie zapominajmy o parametrach ekspozycji, które należy dopasować do panujących warunków. Nie zmienia to faktu, że czasem nawet przy całkiem dobrym świetle, ostrość może nie być perfekcyjna.

Mam na myśli wyraźnej ostrości na głównym bohaterze zdjęcia, Nie chodzi mi o wyostrzenie zdjęcia, które całe jest poruszone, tylko o poprawienie konkretnego obiektu. Wyostrzanie zdjęć, a właściwie drobnych elementów to właściwie nic trudnego. Poniżej znajdziecie instrukcję krok po kroku jak wyostrzyć zdjęcie.

ZOBACZ: JAK ROBIĆ JASNE ZDJĘCIA W POCHMURNY DZIEŃ

Wyostrzanie zdjęć

Jak wyostrzyć zdjęcie krok po kroku

 1. SZYBKIE ZAZNACZENIE

  Wyostrzanie zdjęć wcale nie jest takie trudne. W Photoshopie jest taka funkcja jak „szybkie zaznaczenie”. Dzięki niej możemy wybrać dowolny obszar na zdjęciu i zrobić z nim co tylko nam się podoba. Ponieważ głównym bohaterem naszej fotografii jest podkład to zaznaczam go za pomocą tego narzędzia. Staram się zachować mniej więcej równe krawędzie, żeby w późniejszym etapie wszystko ładnie się ze sobą stapiało.

  jak wyostrzyć zdjęcie krok po kroku

 2. INTELIGENTNE WYOSTRZENIE
  Funkcja inteligentnego wyostrzenia znajduje się w górnym pasku w zakładce „Filtry”. To chyba najprostszy sposób na to jak wyostrzyć zdjęcie, który pozwala dopasować efekt do naszych potrzeb. W tym miejscu możemy zmienić Promień oraz Wartość wyostrzenia. Zalecam eksperymentować z suwakami, żeby uzyskać zadowalający efekt ostrości.

  wyostrzanie zdjęcia

 3. WYOSTRZENIE

  To ostatni, ale nieobowiązkowy krok, bo jest jedynie podrasowaniem efektu końcowego. Znajduje się po lewej stronie panelu (zaznaczyłam na czerwono) i wystarczy przejechać nim w konkretnym miejscu. Najczęściej używam go na problematycznym, mniejszym obszarze. Fajnie się sprawdza np. do wyostrzenia detali, rzęs, czy małych napisów.

  wyostrzanie zdjęć

Jak wyostrzyć rozmazane zdjęcie: efekt końcowy

Wiem, ze różnica na poniższym zdjęciu nie jest powalająca, ale ją widać! Podczas edycji warto pamiętać o tym, żeby całość nie wyglądała sztucznie. Nie chcemy uzyskać efektu przerysowania. Zawsze sprawdzam zdjęcia oglądając je z większej odległości, wtedy jestem w stanie ocenić czy przesadziłam i ewentualnie mogę nanieść poprawki. Poniżej wrzuciłam Wam porównanie przed i po, żebyście mogły zobaczyć, że mały nakład pracy może przynieść bardzo fajny efekt końcowy.

Jak wyostrzyć zdjęcie na telefonie?

Dobra aplikacja do wyostrzania zdjęć, nawet darmowa ma zazwyczaj opcję wyostrzenia zdjęcia (VSCO, Snapseed, Lightroom). Niestety większość z nich nie ma możliwość selektywnego poprawiania ostrości. Możemy skorygować całość, ale nie konkretny fragment. Instagram również daje nam taką opcję i muszę przyznać, że robi to naprawdę dobrze. Więc jeżeli nie zależy Wam na tym, żeby wyodrębnić konkretną przestrzeń, śmiało możecie z tego korzystać.

Do wyostrzania małych elementów bardzo lubię opcję Details w aplikacji Facetune. Wiem, że jest płatna, ale to jednorazowy zakup, którego osobiście nie żałuję bo często z niej korzystam. Kiedy wybierzemy tę opcję po prostu zaznaczamy palcem obszar, który chcemy wyostrzyć i gotowe. Warto tutaj uważać, bo aplikacja jest bardzo czuła na ruch, ale wystarczy zrobić to kilka razy, żeby dojść do wprawy.

Program do wyostrzania zdjęć, którego najczęściej używam na komputerze to Photoshop.

ZOBACZ: FAJNE APLIKACJE DO OBRÓBKI ZDJĘĆ W TELEFONIE

Wiecie już jak wyostrzyć zdjęcie, więc teraz wystarczy zabrać się za fotografowanie! Mam nadzieję, że ten krótki poradnik Wam się przydał i wykorzystacie kiedyś tę wiedzę w praktyce. Napiszcie mi w komentarzach czy macie ochotę na więcej takich krótkich foto poradników.

Jeżeli chcecie wiedzieć więcej o tym jak robić ładne zdjęcia na bloga i Instagram, to koniecznie zajrzyjcie do zakładki FOTOGRAFIA.

Sprzedajesz swoje produkty, ale nie masz pomysłu na fajne zdjęcia? Jesteś małą firmą i chcesz się rozwijać? Prowadzisz bloga firmowego, ale Twoje zdjęcia Cię nie zadowalają? Napisz do mnie! Zajmuję się kreatywną fotografią produktową i chętnie zrobię dla Ciebie zdjęcia!