Retinol, jak już pewnie wiecie, to pochodna witaminy A. Jest jednym z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych składników przeciwstarzeniowych stosowanych w kosmetykach. To skuteczny składnik, który pomaga osiągnąć zdrową, promienną cerę. Jednak aby osiągnąć te rezultaty, ważne jest prawidłowe stosowanie i odpowiednie wprowadzenie retinolu. Dziś wytłumaczę Wam, jak to zrobić.

jak stosowac retinol

Retinol swoje skuteczne działanie zawdzięcza przenikaniu do głębokich warstw skóry. Dzięki temu pobudza komórki do odnowy,  stymuluje syntezę kolagenu i kwasu hialuronowego, silnie poprawia jędrność skóry. Wpływa również na wygładzenie zmarszczek czy rozjaśnienie różnego rodzaju przebarwień. To składnik, który ma działanie długofalowe, a przy systematycznym i odpowiednim stosowaniu może również wpłynąć na zmniejszenie widoczności „porów”.

Jak wprowadzić retinol do pielęgnacji?

Przede wszystkim trzeba uzbroić się w cierpliwość i dać skórze przyzwyczaić się do tego składnika. Czyli robimy to spokojnie, bez pośpiechu i zaczynamy od niskich stężeń. Np. 0,25%, jak w Stymulującym serum na noc Simply Nature by Clochee

Jak często stosować retinol? Zaczynamy od budowania tolerancji nakładając niewielką ilość serum (np. wielkości ziarnka grochu) wieczorem co 4-5 dni przez pierwsze dwa tygodnie. Następnie zwiększamy częstotliwość na co 2-3 dni przez kolejne 2 tygodnie. Po tym czasie możemy zastosować retinol już 5-6 razy w tygodniu. Dzięki takiemu systemowi skóra stopniowo będzie przystosowywać się do działania tego składnika, a my minimalizujemy ryzyko podrażnień. Należy jednak pamiętać, żeby każdego dnia w porannej pielęgnacji nie pomijać kremu z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Przy kuracji retinoidami jest to krok absolutnie konieczny!

jak stosowac retinol krok po kroku

Jak nakładać retinol?

Przede wszystkim retinol nakładamy wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu i na suchą skórę. Kiedy już jest gotowa warto nałożyć krem pod oczy przed aplikacją retinolu, żeby zabezpieczyć to bardziej wrażliwe miejsce.

  • Rozsmarowujemy serum z retinolem na całej twarzy z pominięciem okolic oczu.
  • Po wchłonięciu kończymy pielęgnację nakładając na skórę mocno nawilżający, otulający krem. Doskonale w tej roli sprawdzi się Naprawczy krem-balsam Repair z serii Simply Nature by Clochee. Nasza skóra jest gotowa do snu!
  • Poranną pielęgnację zaczynamy oczywiście od delikatnego oczyszczania, a po nałożeniu kremów kończymy ją kremem z wysokim filtrem SPF

Stymulujące serum na noc z retinolem zawiera składniki o silnym działaniu nawilżającym, co minimalizuje ryzyko podrażnień. Jednym z takich składników jest np. biotechnologiczny kompleks nowej generacji – Glycohyal LW , który dzięki wielopoziomowemu działaniu intensywnie nawilża, wygładza i wzmacnia skórę. W serum został zastosowany liposomalny  system nośnikowy (retinol kapsułkowany), który zapewnia stabilność retinolu i jego skuteczne działanie w głębokich warstwach skóry.

Jak długo stosować retinol?

Tak naprawdę retinol możemy stosować przez cały rok. Możemy systematycznie zwiększać stężenie, o ile kondycja naszej skóry nam na to pozwala. Warto ją obserwować. W skuteczności retinolu ważna jest konsekwencja  i stosowanie ochrony przeciwsłonecznej. Jeżeli chcemy osiągnąć długotrwałe efekty, warto być konsekwentnym.

Stymulujące serum na noc Simply Nature by Clochee ma przyjemną, żelowo-emulsyjną konsystencję i bardzo dobrze się wchłania. Nie pozostawia na skórze uczucia podrażnienia, ściągnięcia czy szczypania. Bezproblemowo może być stosowane na początku przygody z retinolem, ponieważ stężenie 0,25% retinolu zamknięte jest w formule wzbogaconej o nawilżające i odżywcze składniki aktywne. Działa przeciwzmarszczkowo, wygładzająco, wpływa na poprawę struktury skóry, minimalizuje widoczność drobnych zmarszczek, czy przebarwień. Dba o odnowę komórkową i stymuluje produkcję kolagenu i kwasu hialuronowego.

retionl jak stosowac na twarz

Czego nie stosować z retinolem?

Zaleca się unikanie potencjalnych składników drażniących, które mogą wywołać niechciane podrażnienie. Warto unikać kosmetyków zawierających kwasy AHA i BHA, kwas salicylowy, glikolowy, migdałowy czy niacynamid. Oczywiście wszystko zależy od potrzeb i kondycji Waszej skóry, ale warto zadbać o to, aby pozostałe produkty w pielęgnacji były łagodne, otulające, silnie nawilżające i odżywcze.

Stosowanie retinolu w pielęgnacji skóry może przynieść spektakularne rezultaty, ale ważna jest tutaj cierpliwość, systematyczność i ostrożność. Szczególnie, jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z retinoidami. Pamiętajcie o stopniowym wprowadzaniu retinolu do swojej rutyny, nawilżaniu, ochronie i konsekwentnym użytkowaniu.

Jeżeli macie jakieś pytania, zostawcie je w komentarzach!

Post sponsorowany przez markę Clochee