jak rozpoznać bota na Instagramie

Zastanawiałyście się kiedyś nad tym czemu niektóre osoby obserwują Was po kilka razy? Albo czemu zostawiają dziwne, często pozbawione sensu komentarze? Pewnie zwróciłyście uwagę na trend, że znikąd pojawiają się konta, które na start mają 40k obserwatorów, że (pseudo) influencerów jest teraz na pęczki i każdy może nim zostać. Właśnie dlatego warto wiedzieć kto jest godny zaufania, kto jest prawdziwy, rzetelny i nie oszukuje swoich odbiorców. Dziś powiem Wam jak rozpoznać bota na Instagramie.

Zobacz: Jak rozkręcić Instagram? 7 sprawdzonych sposobów

Jak rozpoznać bota na Instagramie?

Przede wszystkim wyjaśnijmy sobie jedną rzecz. Prowadzenie konta na Instagramie, to nie jest 5 minut roboty dziennie, wrzucenie fotełki na profil, dodanie 3 hashtagów i pójscie na kawę z koleżaneczkami za hajsy z Instagrama. Nie. Prowadzenie konta, zdobywanie obserwacji, pobudzanie zaangażowania i zdobycie zaufania PRAWDZIWYCH ludzi, to mnóstwo godzin pracy nad kontem. Komentowanie u innych, obserwacja ciekawych kont, szukanie inspirujących miejsc i zostawianie fajnych komentarzy u ludzi, których lubimy to mnóstwo pracy i… CZASU.

Ale po co poświęcać kilka godzin w tygodniu na budowanie zaufania swoich odbiorców, tworzenie wartościowego kontentu, pobudzanie zaangażowania, skoro… można pójść na łatwizne? Skoro można używać bota na Instagramie, to po co się starać? Po co zastanawiać się nad strategią, po co angażować się w różne akcje, skoro influencerem można się stać w ciągu jednego dnia? Dużo łatwiej jest kupić bota, który będzie całą żmudną robotę wykonywał za nas. 

jak rozpoznać fałszywe konto na IG

Bot – co to jest i co robi?

Mówiąc krótko, bot to program komputerowy lub aplikacja, która na Instagramie robi wszystko za nas, oczywiście z ramienia naszego konta. No, może nie wszystko, ale wykonuje pewne czynności automatycznie i na dużo większą skalę. Może zostawiać komentarze, dawać follow, unfollow, serduszkować zdjęcia… co dusza zapragnie! Oczywiście zakres działalności bota zależy od tego, czy zdecydujemy się na darmową czy płatną opcje. Z tego co wiem, możemy wybrać hashtagi, które bot ma odwiedzać, możemy nawet wpisywać komentarze, które on ma za nas zostawiać na innych kontach. Rozwiązań jest mnóstwo. Działa to jednak na takiej zasadzie, że zdobywa nam obserwatorów bez naszej wiedzy, naszej ingerencji i bez naszego czasu. Wyręcza nas budując na naszym koncie piękne liczby pustych, nic nie znaczących kont, które niczego ciekawego nie wnoszą. Oczywiście poza zacną liczbą obserwatorów.

Jak rozpoznać konto, które używa bota?

Żeby była jasność: nie ma ściśle określonych zasad, które dadzą nam 100% pewność, że dany profil wykorzystuje bota. Wszystkie elementy, które wymieniłam poniżej dają nam… 98% pewności, że konto buduje swoją społeczność poprzez nieuczciwe zagrania. To, że spełniacie jeden lub dwa punkty z wymienionych poniżej, nie oznacza od razu, że Wasze konto jest botem lub Wy go używacie. Jeżeli jednak zobaczycie, że ktoś spełnia wszystkie te kryteria lub zdecydowną większosć – macie swoją odpowiedź. Oczywiście tych cech może być więcej, ale te najbardziej rzucają sie w oczy i możemy je sprawdzić bez posiadania specjalnych narzędzi. Poniżej spisałam listę elementów, które charakteryzują konta wykorzystujące boty, większość widać również na załączonych poniżej obrazkach:

  • duża różnica w liczbcie obserwatorów konta, a ilości obserwowanych profili (np. konto ma 800 obserwujących, a obserwuje 5000),
  • zostawianie komentarzy o podobnej treści na różnych kontach,
  • komentarze często są krótkie, składające się z emotikonek, bezwartościowe lub bardzo schematyczne,
  • autor takiego komentarza nie odpowiada nawet po kilkukrotnym oznaczeniu,
  • profil używający bota ma bardzo duże skoki i spadki obserwatorów w krókim czasie,
  • częste zmany ilości obserwowanych kont (jednego dnia 1000, drugiego 5000),
  • konta, które obserwują profil mają podejrzane nazwy (np. zlepek przypadkowych liter, dziwne słowa i liczby), konta są niekatywne, prywatne z zerową aktywnością, mają 0 zdjęć, 0 obserwujących, a obserwują np. 5000 kont – może to oznaczać, że to po prostu fejki powstałe w celu nabijania obserwacji,
  • kilkukrotnie obserwuje Wasze konto i znika z obserwowanych,
  • pomimo dużej  liczby followersów, bardzo małe zaangażowanie pod zdjęciami (mała ilość komentarzy i serduszek).

Zobacz: Czego nie robić na Instagramie: 7 podstawowych błędów

jak rozpoznac bota na koncie na instagramie instagram jak rozpoznać falszywe konto

Po co używać bota?

Często takich praktyk używają osoby, które chcą szybkim i tanim kosztem zarobić. Bo umówmy się – takie rzeczy robi się po prostu dla pieniędzy. Im więcej konto ma obserwatorów, tym więcej firma zapoponuje za zareklamowanie swojego produktu. Tym większe prawdopodobieństwo, że właściciel profilu znajdzie się na liście PR jakiejś ekskluzywnej marki. Proste? Proste i bardzo (nie)logiczne. Choć wszędzie się o tym mówi, marki, firmy, agencje wciąż się na to nabierają i choć oczywiśćie wypierają się, że liczy się jakość, a nie liczby… Nie zawsze jest to zgodne z prawdą, ale to temat na inny post. Nie mówię, że WSZYSCY się na to nabierają, bo na szczęście świadomość instagramowego oszustwa rośnie, ale dobrze wygląda jak klient widzi ładną liczbę, prawda? Niektórzy po prostu myślą, że to lekka praca i łatwy pieniądz, a kiedy okazuje się, że trzeba się bardziej zaangażować, to tracą zapał i kupują bota.

Niestety zauważyłam, że jest to notoryczna praktyka wśród Instablogerek, blogerek i firm, czy randomowych osób, influencerów którzy chcą się szybko wypromować. Przykro mi też widzieć koleżanki po fachu, które albo używają botów, albo kupują obserwujących tylko po to żeby dostać się na listę PR, dostać paczkę za free, czy propozycję płanej współpracy albo żeby móc się pochwalić ładną liczbą na IG. Najbardziej jednak irytuje mnie hipokryzja i to, że niektórzy głośno się temu sprzeciwiają, a sami to robią lub robili… Przykre, ale prawdziwe. Jeżeli teraz wiecie już jak rozpoznać bota na Instagramie, nie dajcie się oszukiwać!

Zobacz: Afery na Instagramie, fotografia i nieśmiałość

Zgłoś spam

Jeżeli znajdziecie konto, które definitywnie spełnia wszystkie kryteria zgłoście je jako spam do Instagramu. Wystarczy wejść na profil i klikając w „…” w prawym górnym roku kliknąć zgłoś i oznaczyć „To Spam”. Ta opcja wyśle zgłoszenie do IG, a profil automatycznie zostanie dla Was zablokowany. Po co mieć takiego obserwatora, który nic nie wnosi i zaraz zniknie? Ja, jak dobrze sprawdzę profil, to zawsze zgłaszam, bo uważam, że takie chamstwo trzeba usuwać i Wam też polecam.

jak rozpoznac bota

Jakość, a nie ilość.

Bo dla mnie używanie bota czy kupowanie obserwacji to po prostu oszustwo. Jak inaczej to nazwać? Jak można zaufać komuś takiemu? Jak można wierzyć w to, że ten polecany produkty jest super, skoro kłamie w innej kwestii? Jak budować zaufanie odbiorców będąc oszustem? Nie wspominając o tym, że używając takiego bota można dostać shadowban na swoje konto. Mówiłam to już milion razy, ale powiem i kolejny. Ja nigdy nie stosowałam i nie będę stosować takich praktyk, bo nie zdobyłabym się na to, żeby okłamywać ludzi, którzy mnie wspierają i we mnie wierzą. Więc dziękuję, że ze mną jesteście! Mam nadzieję, że nigdy nie zawiodę Waszego zaufania, bo zdobywa się je latami, a stracić można w sekundę. 

Koniecznie zajrzyjcie też do Ali, która po szkoleniu w Londynie obala mity związane z Instagramem: Instagramowe rady dla influencerów!

Jakie jest Wasze zdanie na temat tego zjawiska? Co przyciąga Was do danego konta, a co sprawia, że przestajecie je obserwować?

instagram agwerblog