jak przygotować post na bloga

Blogowanie to dla Was nowość, ale od razu chciałybyście, żeby Wasze teksty były dopracowane i profesjonalne? Super! Bardzo podoba mi się takie podejście. A może piszecie już od jakiegoś czasu, ale działacie chaotycznie i chciałybyście znaleźć schemat tworzenia? Jeżeli tak, to ten post jest dla Was! Stworzyłam mini przewodnik wraz z check listą do pobrania, który ułatwi Wam pisanie postów na bloga. Z tekstu dowiecie się o czym trzeba pamiętać, co jest ważne i jak się za to wszystko zabrać, żeby nie marnować swojego czasu.

Jak przygotować post na bloga?

Pisząc materiał i tworząc warto obrać jakiś schemat, który ułatwi cały proces twórczy. Niezależnie od tego w jakiej branży się obracacie i jakie tematy poruszacie na blogu, przebieg tworzenia tekstu w większości przypadków jest podobny i dziś pomogę Wam go usprawnić. Poniżej przedstawiam Wam mój schemat działania, który od dawna jest niezawodny, jednak najważniejsze jest to, żebyście dopasowały go do swojego trybu pracy. Na przykład ja lubię mieć gotowe zdjęcia zanim przejdę do konkretnego pisania, ale u Was może być odwrotnie.

ZOBACZ: TRIKI NA ROZWINIĘCIE BLOGA

Lista, którą znajdziecie poniżej to konkretny wzór działania, punkty zaczepienia, które mają ułatwić i przyspieszyć proces tworzenia wartościowego materiału. Plan, który dowolnie możecie modyfikować i dopasować do siebie. Jeżeli chcecie wiedzieć jak przygotować post na bloga i robić to dobrze pamiętajcie o tym:

RESEARCH

Punkt obowiązkowy przed przystąpieniem do pisania tekstu. Niektóre rzeczy trzeba wcześniej zweryfikować, przeczytać badania, opracowania, sprawdzić ceny, skład, dostępność produktów. W końcu materiał nad którym pracujemy ma być merytoryczny, więc chcemy, żeby podania w nim wiedza była zgodna ze stanem faktycznym. Dlatego przed jakąkolwiek publikacją warto zrobić research chociażby po to, żeby sprawdzić czy faktycznie mamy rację, czy ten temat kogokolwiek interesuje, czy istnieją podobne teksty i co pisze o tym konkurencja.

PLAN POSTU I LISTA LINKÓW

Plan postu to bardzo przydatna sprawa! Wystarczy wypisać sobie punkty, które chcemy, żeby zawierał dany tekst i porozkładać je na akapity. Dzięki temu treść nie będzie chaotyczna, a w trakcie pisania nie zgubimy myśli przewodniej i łatwiej będzie nam łączyć ze sobą konkretne fragmenty.

Drugą kwestia są linki – niezbędne nie tylko dla SEO, ale również dla czytelników. Jeżeli interesuje ich dany temat, to na pewno podobne treści również wzbudzą ich ciekawość. Jeżeli macie wybraną już konkretną tematykę, zanim przejdziecie do pisania wklejcie sobie do pliku linki, które są z nią powiązane. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że łatwo będzie Wam wpleść je w treść i zainspirować czytelników do pozostania na blogu trochę dłużej. Podczas redagowania tekstu płynnie wkleicie je w odpowiednie miejsca.

ZDJĘCIA

Zdjęcia są nieodłącznym elementem dobrej jakości bloga. To one przyciągają wzrok i zwracają uwagę jako pierwsze – moim zdaniem warto się postarać, żeby były estetyczne i oryginalne. Nie jestem fanką publikowania packshotów, bo wtedy taka strona traci dla mnie osobowość. Nawet jeżeli piszemy o trudnych do sfotografowania tematach można pokombinować zamiast posiłkować się gotowcami. Gdyby kogoś to interesowało, to już kilkukrotnie pisałam na blogu jak robić ładne zdjęcia i serdecznie polecam cały dział FOTOGRAFIA.

Tak jak wspominałam wcześniej, ja wolę mieć gotowe zdjęcia zanim przejdę do pisania tekstu, ale zdarzały mi się odwrotne sytuacje. Nie ma na to reguły, róbcie tak jak jest Wam wygodniej – ważne, żeby efektem końcowym był ciekawy dla odbiorcy materiał! Zdjęcia powinny być nie tylko dodatkiem, ale uzupełnieniem artykułu.

ZOBACZ: JAK ROBIĆ KLIMATYCZNE ZDJĘCIA

PISANIE TEKSTU

Niby to takie oczywiste, no bo jak przygotować post na bloga bez pisania? No nie da się, ale doskonale wiem jak ciężko czasem się do tego zabrać. Moja rada jest taka, żeby pisać codziennie chociaż trochę. Jeżeli nie macie kompletnie mocy na pisanie, możecie zrobić sobie notatki, opisać ważne zagadnienia, które będą Wam potrzebne do stworzenia artykułu. Każde napisanie zdanie jest ważne, bo dzięki temu nabieracie wprawy i szlifujecie warsztat.

Ponadto nie musicie pisać całego tekstu na jednym posiedzeniu. U mnie wygląda to tak, że faktycznie jestem w stanie napisać wszystko na jeden raz. Jednak nigdy nie publikuję tego od razu. Taki napisany z marszu tekst (nawet w przypływie ogromnej weny) jest chaotyczny, niedopracowany i (w moim przypadki) na bank napakowany błędami. Więc piszcie ile wlezie, ale zanim tekst pojawi się na blogu – przeczytajcie go kilka razy, żeby sprawdzić czy materiał jest poprawny i przyjemny w odbiorze. Polecam też zrobić sobie chociaż godzinę przerwy po napisaniu tekstu – wtedy łatwiej będzie wyłapać ewentualne błedy.

POZYCJONOWANIE

No cóż, pisząc bloga i teksty w internecie trzeba pamiętać o SEO, czyli o pozycjonowaniu. To temat tak naprawdę na osobny tekst albo i serię tekstów, ale w telegraficznym skrócie podpowiem co jest ważne. Jednak serdecznie polecam Wam zagłębić ten temat, poznać podstawową wiedzę i po prostu zacząć ją u siebie powoli wdrażać.

Seo, czyli pozycjonowanie ułatwia odnalezienie Waszego artykułu w czeluściach internetu. To odpowiednia optymalizacja tekstu pod wyszukiwarkę. Co jest ważne? Przede wszystkim słowa kluczowe, po których ludzie będą mogli dotrzeć do Waszego tekstu. Opisy zdjęć (tzw. alt), wklejanie w tekst linków do innych artykułów na blogu, robienie akapitów ze słowami kluczowymi, pozyskiwanie linków z innych stron. Działań, które mogą poprawić pozycję w Google jest mnóstwo. Zajrzyjcie sobie np. do tego tekstu.

REDAKCJA

Co ja Wam mogę powiedzieć? Nikt nie lubi czytać tekstów z błędami. Nie ważne czy mówimy tutaj o błędach ortograficznych, stylistycznych (jak u mnie :D) czy interpunkcyjnych (no cześć :D) – ważne jest redagowanie napisanego tekstu. Dopracowany tekst to przyjemna lektura, a przecież o to chodzi. Ja wiem, że w tej kwestii nie jestem absolutnie żadnym autorytetem bo popełniam sporo błędów, ale uważam, że warto nad tym pracować. Czytanie swoich i cudzych tekstów również pomaga pracować nad warsztatem. Jeżeli Was na to stać – warto zainwestować w kogoś, kto będzie sprawdzał Wasze teksty przed publikacją. Sama przez chwilę korzystałam z usług takiej osoby, ale niestety nasza współpraca trwała krótko bo dostaliśmy kredyt i każda złotówka szła na mieszkanie.

W trakcie redagowania artykułu zwracajcie uwagę nie tylko na szczegóły, ale i na całokształt tekstu. To dobry moment, żeby go sformatować i sprawić, że przyjemnie będzie się go czytać.

ZOBACZ: JAK PISAĆ TEKST, KTÓRE DOBRZE SIĘ CZYTA

PROMOCJA W SOCIAL MEDIACH

Ciężko teraz funkcjonować bez social mediów, więc jeżeli jeszcze nie macie Instagramu (@AGWERBLOG) czy Facebooka (@AGWER) przypisanego do bloga – polecam to zmienić! To doskonałe miejsca na darmową (a może z czasem płatną) reklamę Waszych materiałów. Gromadząc w okół siebie fajną społeczność zwiększacie zasięg swoich tekstów i przy okazji przyciągacie do bloga nowych czytelników! Możecie korzystać z takich miejsc jak Linkedin, Tumblr, Pinterest, Twitter, Youtube i pewnie coś jeszcze by się znalazło.

Publikacje w social mediach warto planować chociaż z małym wyprzedzeniem, żeby nie wkradł się tam bałagan i wszystko wylądowało w odpowiednim miejscu. Nie bagatelizujcie mocy social mediów, bo w aktualnych czasach mają one olbrzymią siłę!

Jak przygotować post na bloga – check lista do pobrania

Przygotowałam dla Was małą ściągę w formie check listy do pobrania, która pomoże Wam pracować nad każdym tekstem. Przede wszystkim pamiętajcie, że taką listę możecie dowolnie modyfikować i dopasować do siebie. Kolejność również pozostawiam Wam. Najważniejsze jest to, żebyście pamiętały o każdym z tych elementów. Wtedy będziecie miały pewność, że tekst będzie kompletny, a Wasi czytelnicy otrzymają esencję Waszej pracy! 🙂

post na bloga jak pisać

Ile trwa przygotowanie postu na bloga?

Moja ulubiona odpowiedź brzmi: to zależy. W moim przypadku zajmuje to średnio 3-4h ze zdjęciami i ich edycją. Jednak są teksty, które wymagają więcej pracy inne mniej i to naprawdę kwestia organizacji. Jeżeli potraficie się skupić, to przygotowanie dobrego tekstu może Wam zająć 2-3h bez większych problemów. Osobom, które łatwo się rozpraszają (jak ja :D) na pewno zajmie to więcej czasu, ale jak zawsze powtarzam: praktyka czyni mistrza!

Na sam koniec powiem Wam tylko, że pisanie bloga jest super! Jeżeli wciąż się nad tym zastanawiacie – pora przestać i po prostu wziąć się do roboty.

pisanie bloga

Dajcie znać czy piszecie bloga, czy może jesteście tylko czytelniczkami? A może prowadzicie regularnie swój Instagram? Jestem bardzo ciekawa czy samo blogowanie w ogóle Was interesuje, bo ja uwielbiam o tym opowiadać!