Która z nas nie zadała nigdy pytań: jak dobrać podkład, czemu podkład ciemnieje lub nie stapia się ze skórą? Zakładam, że większość z nas to przerabiała, ja na pewno. Dlatego dziś odpowiem Wam na 7 najczęściej zadawanych pytań o podkład i mam nadzieję, że uda mi się udzielić zadowalających odpowiedzi.

jak dobrac podklad

Dlaczego podkład nie stapia się ze skórą

Przyczyn takiego stanu rzeczy może być kilka i najlepiej dojść do tego metodą prób i błędów. Może to być problem z pielęgnacją. Nałożony krem lub filtr pod spód jest za ciężki, nie zdążył się wchłonąć, bądź nie jest dobrze dobrany do naszego typu cery. Kolejną sprawą jest baza. Jeżeli stosujecie bazy silikonowe, mogą one nie zgrać się z podkładami o bazie wodnej. Próbujcie różnych połączeń, żeby znaleźć idealne.

Podkład ciemnieje

Czemu podkład ciemnieje? Powodów również może być mnóstwo. Ciemnienie to inaczej oksydacja, utlenianie. Często dzieje się to kilka minut po aplikacji, rzadziej zaraz po nałożeniu. To reakcja podkładu na kosmetyki, które zostały wcześniej nałożone na twarz. W związku z tym, podobnie, jak w poprzednim przypadku ważne jest to, co aplikujemy pod podkład.

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, dlaczego się tak dzieje. Może to być wina: kremu, kremu z filtrem, składu podkładu, a nawet nałożonego później pudru. Reakcją na połączenie różnych produktów może być oksydacja. Czasami się zdarza, że sam podkład od razu po aplikacji zaczyna ciemnieć – to znak, że w składzie jest jakiś składnik, który po prostu się utlenia i powoduje zmianę odcienia.

Jak sobie z tym poradzić? Zmienić krem pod spód, zastosować inną bazę, zmienić puder lub zmieszać podkład z jaśniejszym odcieniem. Niestety często w takiej sytuacji najlepiej jest po prostu wymienić podkład na inny.

Dlaczego podkład się roluje

Istnieją dwa najczęstsze powody czemu podkład się roluje. To zazwyczaj zbyt duża ilość produktu: albo zaaplikowanego wcześniej kremu albo podkładu. Nałożenie sporej ilości kremu może zostawiać na skórze lekką warstwę, która będzie potęgować rolowanie. Dlatego im mniej nałożymy, tym lepiej. Dajmy mu też czas na odpowiednie wchłonięcie, co pozwoli przygotować skórę pod makijaż. Powodem może być również niedopasowanie podkładu do naszego typu cery. Czyli często zbyt ciężkiego dla naszej skóry.

Dlatego warto zwracać uwagę na ilość nakładanych produktów, dać kremom czas na wchłonięcie i wybierać kosmetyki skierowane do danego typu cery. Mam nadzieję, że już teraz wiecie czemu podkład się roluje i łatwiej Wam będzie tego uniknąć!

dlaczego podklad schodzi z nosa

Czemu się waży?

Często dostaję od Was pytania na Instagramie (@AGWERBLOG) czemu podkład się waży? Często ten efekt nazywamy „ciastkem” lub „ciastkowaniem” podkładu. Wygląda to w ten sposób, że w podkładzie robią się nieestetyczne dziurki, grudki w załamaniach skóry, czy dziwne plamy. Jest mocno zauważalny i wygląda ciężko. Najczęstszym powodem takiego zjawiska jest nie stosowanie peelingu lub robienie go trochę za rzadko. Martwy naskórek zbiera się na powierzchni i nijak nie łączy się z podkładem. Dodatkowo, podobnie jak w przypadkach powyżej – zbyt duża ilośc kosmetyku może powodować taki efekt.

Warto zastanowić się również nad sposobem aplikacji podkładu. Niezależnie od tego czy robicie to gąbeczką, dłonią czy pędzelkiem – należy to wykonywać dokładnie i równomiernie, unikać smug czy plam. W ten sposób mamy pewność, że skóra jest równo, gładko pokryta podkładem.

Dlaczego podkład schodzi z nosa i z twarzy

Cóż, to chyba wieczny problem każdej z nas, szczególnie na nosie. Najczęściej winę ponosi za to nadmierne wydzielanie sebum, które nie dość, że powoduje świecenie nosa, to zwiększa prawdopodobieństwo starcia podkładu. Kolejnym powodem mogą być suche skórki, które sprawiają, że podkład się nie trzyma. Rozwiązaniem jest peeling lub wprowadzenie serum złuszczającego. Tak, również na nosie, o czym często zapominamy. Ważne jest również odpowiednie nawilżanie – na suchej skórze podkład wygląda często źle i szybciej schodzi.

Co jeszcze może być powodem? Nasza nieuwaga. Zapominamy o tym, że mamy makijaż. Co to znaczy? Dotykamy twarz w ciągu dnia, przebierając się pocieramy ciuchami o nos czy policzki. W ten sposób same ściągamy sobie podkład z różnych miejsc na twarzy.

Żeby nieco utrwalić podkład na nosie możemy nałożyć na niego zastygającą bazę pod cienie. Najlepiej przezroczystą, żeby nie zmienić odcienia podkładu. Ewentualnie przed wklepaniem podkładu, możemy zaaplikować MINIMALNĄ ilośc pudru na problematyczne miejsca np. strefę T. Ten krok będzie zapobiegać nadmiernemu wydzielaniu sebum, co zmniejszy prawdopodobieństwo schodzenia podkładu z nosa. Dodatkowo zamiast aplikować go pędzlem, możemy użyć puszka lub gąbeczki – pozwoli to uniknąć „dziur” w podkładzie.

Czemu podkład źle wygląda na twarzy

Tak naprawdę możemy połączyć w tym akapicie wszystkie kwestie poruszone powyżej. Na ostateczny wygląd podkładu ma wpływ wiele czynników i tylko od nas zależy czy to się zmieni. Dlaczego podkład źle wygląda na twarzy:

 • źle dobrana pielęgnacja
 • zbyt dużo kremu
 • krem nie zdążył się wchłonąć
 • nieprawidłowa aplikacja
 • za duża ilość podkładu
 • brak regularnego złuszczania
 • źle dobrany podkład do skóry
 • nierównomierne rozłożenie podkładu
 • zbyt ciemny lub zbyt jasny kolor
 • brak przypudrowania
 • brak odpowiedniego nawilżenia

Będę to powtarzać do znudzenia, ale najważniejsza w ładnym wyglądzie makijażu jest pielęgnacja. To ona wpływa na kondycję oraz wygląd naszej cery. Bez odpowiedniego oczyszczania, złuszczania, nawilżania i dopasowania produktów do potrzeb skóry nie możemy oczekiwać, że nawet najdroższy podkład będzie wyglądał ładnie.

Ważna jest również technika, którą nakładamy poszczególne produkty, czas i narzędzia jakich używamy. Jak już opanujecie podstawy, Wasza skóra będzie zadbana i odpowiednio wypielęgnowana – podkład będzie wyglądał ładnie, niezależnie od półki cenowej.

Jak dobrać podkład

Na to pytanie nie będę w stanie odpowiedzieć w jednym, krótkim akapicie. Zachęcam Was do przeczytania mojego artykułu sprzed kilku lat: jak dobrać podkład, gdzie znajdziecie mnóstwo przydatnych wskazówek. Aczkolwiek, żeby nie zostawić Was bez niczego to, podrzucam kilka kwestii, na które warto zwracać uwagę:

 • tonacja
 • jasność
 • formuła
 • wykończenie

Dodatkowo dobrze jest porównać kolor do szyi oraz dekoltu i spojrzeć na niego z większej odległości, czy będzie się komponował z kolorem skóry na rękach i dłoniach. Żeby nie było tak, że twarz jest znacznie jaśniejsza lub ciemniejsza od reszty ciała.

jak rozjasnic za ciemny podklad

BONUS: Jak rozjaśnić za ciemny podkład?

Jest kilka sposobów na rozjaśnienie za ciemnego podkładu. Jednym z nich jest stosowanie specjalnych mixerów. Aczkolwiek jest z nimi jeden problem. Zdarza się, że zmieniają nie tylko odcień, ale również formulację podkładu. Bywa tak, że zrobi się bardziej tłusty, cięższy i nie wygląda już tak ładnie.

Moją ulubioną metodą jest coś niezwykle banalnego. Mieszanie podkładów. Łączymy jaśniejszy odcień z ciemniejszym. W ten sposób dopasowujemy kolor do aktualnego odcienia naszej skóry dodając mniej lub więcej odpowiedniego koloru. To naprawdę proste i sprawdza się rewelacyjnie. Uprzedzając Wasze pytania: możecie łączyć podkłady innych marek i różnych formuł, choć najlepiej sprawdzają się te same produkty, ale w innym kolorze. Zawsze możecie zaaplikować większą ilość korektora na odpowiednie partie twarzy lub użyć delikatnie rozjaśniającego pudru.

Mam nadzieję, że udało mi się rozwiać Wasze wątpliwości odnośnie podkładu. Koniecznie dajcie znać czy jeszcze macie jakieś pytania w tym temacie!