shadowban

Co to jest SHADOWBAN? Na czym polega? Co mamy zrobić żeby nie dostać shadowbana? Te i wiele podobnych pytań zadajecie mi na Instagramie naprawdę bardzo często. Nadszedł czas, żeby zająć się tym tajemniczym zagadnieniem. Wytłumaczę Wam co to jest shadowban, za co się go dostaje, jak sprawdzić czy Instagram nałożył na nas taką blokadę i jak się go pozbyć.

ZOBACZ: 7 sprawdzonych sposobów na rozkręcenie Instagramu

Co to jest shadowban?

To blokada, którą Instagram nakłada na nasze konto, za łamanie zasad aplikacji. Shadowban Instagram zostaje przydzielony osobom, które stosują zakazane praktyki, nagminnie nie przestrzegają regulaminu lub nieświadomie go łamią. Objawia się to tym, że ich zdjęcia nie są widoczne pod żadnymi hashtagami dla osób, które konta nie obserwują. Jeżeli Wasze konto dostało blokadę shadowban, to nikt spoza Waszej grupy obserwujących, przeglądając hashtagi nie odnajdzie Waszego zdjęcia, nie wejdzie na profil i nie zaobserwuje konta. Ogranicza to zasięgi, zmniejsza ilość komentarzy, serduszek, można zauważyć znaczny spadek zaangażowania i zmniejszone zasięgi. Ta praktyka ma na celu oczyszczenie Instagramu z fejkowych, pustych kont, ma usunąć oszustów i zmniejszyć ilość kont, które istnieją tylko po to, żeby nabijać liczby innym użytkownikom. Niestety małe konta mogą na tym cierpieć, co doświadczyła nie jedna z Was.

ZOBACZ: Czego nie robić na Instagramie?

shadowban instagram co to

Shadowban na Instagramie – za co można go dostać?

 • stosowanie zakazanych hashtagów
 • wpisywanie tych samych hashtagów przez długi czas
 • kupowanie obserwacji
 • kupowanie komentarzy pod zdjęciami
 • używanie botów
 • stosowanie zewnętrznych aplikacji do zbierania obserwacji
 • używanie aplikacji, które automatycznie sterują naszym kontem
 • poprzez zgłoszenia innych użytkowników
 • używanie zbyt popularnych hashtagów
 • nieustanne przekraczanie limitów

Shadowban Instagram – tych limitów nie przekraczaj!

 • 600-1000 nowych zaobserwowanych kont/24h
 • 50-70 odobserwowań/1h
 • 60 komentarzy/1h
 • do 350 polubień/1h
 • 30 hashtagów na zdjęcie

Shadowban – jak sprawdzić czy nasze konto go dostało?

Musimy to zrobić z konta, które nas nie obserwuje. Moim zdaniem najlepszym sposobem jest po prostu zrobienie tego z poziomu karty incognito w przeglądarce lub po prostu wchodząc na stronę www.instagram.com i nie logować się na swoje konto. Wchodzimy na nasze najnowsze zdjęcie, klikamy w hashtag (najlepiej mniej popularny, żeby łatwiej było nam je znaleźć) i jeżeli jest pod nim widoczne – jesteśmy bezpieczne. Jeżeli nigdzie nie można go znaleźć, to niestety nasze konto dopadł shadowban. Nie cieszcie się jednak za bardzo jeżeli Wasze zdjęcie trafiło do top 9 (czyli 9 najbardziej popularnych zdjęć), bo to nie oznacza, że nie macie shadowbana. 100% pewności możecie nabrać, jeżeli zdjęcie pojawia się poniżej tych 9 najpopularniejszych zdjęć.

Jak długo trwa shadowban?

Nie znalazłam nigdzie informacji ile trwa taki shadowban. U mnie trwało to +/- 3 miesiące i niedawno (tfu, tfu) w końcu odpuścił. Z Waszych wiadomości mogę jednak wywnioskować, że taka blokada może trwać nawet pół roku – więc polecam uważać. Choć niektóre z Was pisały mi, że po usunięciu hashtagów lub zrobieniu przerwy – ban odpuścił. Przykładanie się do prezentowanych treści i kreatywność w pisaniu hashtagów, to zdecydowanie dobra strategia.

Shadowban na Instagramie – jak go uniknąć?

Wiedząc już, co to jest shadowban teraz wystarczy po prostu wiedzieć, czego unikać. Najprościej byłoby odpowiedzieć: nie stosować zakazanych praktyk. Wszystko fajnie, ale to wcale nie jest takie proste jakby się mogło wydawać. Konta, które kupują obserwacje, komentarze, używają botów czy innych aplikacji zewnętrznych pomagających w nabijaniu obserwacji, właściwie nie mają się czemu dziwić. To dla nich powstał ten algorytm. Ale kto wpadłby na to, że hashtagi: #books, albo #foodporn, #dogsofinstagram, #meme czy #newyears będą nam gwarantowały shadowbana? Nigdy nie wpadłabym na to, że książki mogą zrobić komuś krzywdę. Więcej zakazanych # znajdziecie np. tutaj i tutaj. Przede wszystkim pamiętajcie o tym, aby faktycznie nie stosować hashtagów znajdujących się na liście zakazanych. Dobrze jest pod każdym zdjęciem używać innych #, nawet jeżeli codziennie publikujecie zdjęcie kubka z kawą. Stosowanie hashtagów, które mają ogromną popularność (np. 40 milionów) również możemy sobie odpuścić. Pewnie się zastanawiacie dlaczego? Chodzi o to, że IG nie jest w stanie tych hashtagów dokładnie sprawdzać, więc z góry je blokuje aby uniknąć pokazywania zakazanych treści. Najlepiej wybierać te, które mają od 200 000 do kilku milionów, ale raczej bym kierowała się w tę mniejszą liczbę. Zwracam też Waszą uwagę na to, że jeżeli dodacie wśród hashtagów jeden zakazany, zdjęcie nie będzie widoczne pod żadnym z nich.

Jak się pozbyć shadowbana?

No dobra, wiemy już co to jest shadowban, co zrobić żeby go uniknąć, ale jak sobie poradzić jeżeli IG go na nas nałoży? Tu tkwi problem, bo tak naprawę nikt tego nie wie na 100%. Przeczytałam masę materiałów na ten temat, jak dopadł mnie shadowban, ale żaden ze sposobów nie zadziałał. Moim zdaniem jedynym lekarstwem jest po prostu czas. Nie widzę innej opcji. Oczywiście zaprzestanie praktykowania zakazanych praktyk, nabijania obserwujących, korzystania z botów i aplikacji to podstawa, aby pozbyć się shadowbana, ale jeżeli tak jak ja, nigdy tego nie robiłyście – to jedynym lekarstwem jest czas. Co jednak możemy zrobić żeby jakoś przyspieszyć ten proces?

 • usunąć # spod zdjęć (niekoniecznie spod wszystkich, ja usunęłam je spod zdjęć z 6 miesięcy)
 • używać różnorodnych hashtagów pod zdjęciami
 • nie kopiować tych samych # pod każdym zdjęciem
 • wylogowanie z aplikacji na 48h (w moim przypadku nic to nie dało)
 • nie używanie IG przez tydzień (ja byłam zalogowana, ale nie dodawałam zdjęć – nie pomogło)
 • przestać używać apek i botów (w moim przypadku nie było tego problemu)
 • nie kupować followersów (nigdy tego nie robiłam)
 • pisać co jakiś czas wiadomości do IG, że coś się dzieje z Waszym kontem
 • być cierpliwym

shadow ban instagram

Nowy algorytm Instagramu

Shadowban, to jednak w tej chwili nie wszystko. Pokrótce powiem Wam jak działa nowy algorytm Instagramu. Z tego co wyczytałam na różnych blogach i stronach wynika, że w tej chwili najważniejsze jest zaangażowanie. Zarówno odbiorców, jak i osób prowadzących swoje konta. Po dodaniu zdjęcia, IG dopuszcza je tylko do 10% obserwujących i jeżeli w ciągu 1h wywoła spore zaangażowanie, będą leciały serduszka, autor będzie odpowiadał na komentarze – zdjęcie zobaczy pozostała część obserwujących. W ten sposób IG sprawdza czy zdjęcie jest ciekawe i czy warto pokazać je większej publiczności.

Dodawanie hashtagów w komentarzach jest zakazane. Jeżeli dalej stosujecie tę praktykę, Wasze zdjęcia nie będą widoczne pod żadnym #. Nie bójcie się używać 30 hashtagów w opisie, to limit, który pozwala na zwiększenie zasięgów danego zdjęcia. Bardzo ważna jest również forma dodawania komentarzy. Dodawanie samych emotikonek czy pojedynczych słów będzie traktowane jako bot/spam i może spowodować nałożenie na konto shadowbana. Zarówno jeżeli robią to pod naszymi zdjęciami nasi odbiorcy (IG pomyśli, że używamy bota) i kiedy my zostawiamy takie komentarze u innych (ponownie IG uzna, że mamy bota).

Co dalej?

Zdaję sobie sprawę, że wiele z Was boryka się z shadowbanem. Doskonale wiem jakie to jest frustrujące, bo męczyłam się z tym prawie trzy miesiące i nawet nie wiecie jaką poczułam ulgę, że w końcu zdjęli go z mojego konta. Jeżeli teraz wiecie co to jest shadowban i jak go unikać, mam nadzieję, że teraz na Instagramie będziecie działać bardziej świadomie. To nie jest nic przyjemnego, kiedy efektów naszej pracy nie mogą zobaczyć nawet nasi obserwujący. Wiem, jak przykro jest oglądać spadek statystyk, małe zaangażowanie, coraz mniejszą liczbę komentarzy. Nikt mi nie wmówi, że liczby się nie liczą – bo są ważne, ale mimo tego warto pamiętać o tym, że robimy to przecież dla ludzi.

instagram agwerblog