kolekcje-bullet-journal
Bullet Journal, to moja stosunkowo nowa, mała obsesja. Już od kilku miesięcy planuję swoje działania w zeszycie, który jest moją bazą dowodzenia jeżeli chodzi o blogowanie. Kiedy pokazuję Wam mój Bullet Journal na InstaStories, zawsze o niego pytacie, więc specjalnie dla Was przygotowałam dzisiaj post o tym jak organizuję blogowanie w BuJo. Od kiedy to robię, znacznie poprawiła się moja produktywność i łatwiej jest mi ogarnąć nienormowany czas pracy. Ponieważ większość obowiązków wykonuję w domu, blogowanie zabierało mi bardzo dużo czasu, którego nie byłam w stanie dobrze zagospodarować. Teraz jest zupełnie inaczej i jeżeli chcecie wiedzieć jak to zrobiłam, co mi pomogło i jak ogarniam bloga w Bullet Journal, zajrzyjcie do dzisiejszego postu.
➥ Organizacja pracy z blogiem, metoda Pomodoro

kolekcje-bullet-journal

DLACZEGO WARTO PROWADZIĆ BULLET JOURAL?

Przede wszystkim dlatego, że możemy tworzyć go samodzielnie. Całą ideę, o co chodzi i jak zacząć opisałam Wam w ➥ tym poście, więc w krótkim wstępie skupię się na tym, dlaczego warto go prowadzić ze względu na blogowanie. Dzięki temu, że wszystkie najważniejsze zapiski mamy w jednym miejscu, łatwiej jest zorganizować wszystko to, co chcemy przygotować na swoją stronę. Bullet Journal daje nieograniczone pole do popisu, nic nas nie blokuje, bo same tworzymy każdą stronę, każdą listę i jedyne co nas ogranicza, to własne potrzeby. Wszystko, co będzie zawierał Wasz BuJo, ma Wam ułatwiać pracę i przygotowanie materiałów na bloga. Dziś pokażę Wam, jakie listy i kolekcje pomogły mi to wszystko ogarnąć i o czym zawszę pamiętam.

ORGANIZACJA BLOGA W BULLET JOURNAL

W moim zeszycie planuję działania na następne miesiące. Mam kilka pozycji, które są obowiązkowe i przepisuję je do każdego zeszytu z niezbędnymi aktualizacjami. Pierwszą stroną w moim zeszycie są działania krótko i długoterminowe związane z blogiem. Wszystko to, co powinnam wykonać każdego dnia, co tydzień i co miesiąc. Lista jest skrótowa, intuicyjna i przypominam mi o działaniach, które wpływają na zwiększenie zasięgów bloga oraz kanałów społecznościowych i pomaga ogarnąć blogową codzienność (zdjęcie powyżej). Do tej listy wracam co jakiś czas, aby sprawdzić czy o wszystkim pamiętam. Dzięki niej, regularnie działam na każdej płaszczyźnie związanej z blogiem i rzadko zdarza mi się dłuższy zastój. 
kolekcje-bullet-journal
jak-zaczac-bullet-journal

POMYSŁY NA POSTY

To najbardziej obszerny dział w moim Bullet Journalu i absolutnie niezbędna lista. Zawsze staram się mieć też miejsce na notatki, aby zapisać sobie skrótowo najważniejsze informacje, które chce zawrzeć w danym materiale. Listę pomysłów dzielę sobie na trzy kategorie:
  • Ogólne tematy beauty: czyli wszystko to, co mi przyjdzie do głowy. Zestawienia, porównania, rankingi, listy top itd.
  • Makijaż: czyli pomysły na stylizacje, które chciałabym pokazać na blogu lub praktyczne wskazówki związane z makijażem, które chciałabym przygotować.
  • Blogowanie od kuchni: czyli tematy, które chcę poruszyć w ramach jednej z Waszych ulubionych serii na blogu.
Zawsze kiedy wpadnie mi coś do głowy dopisuję nowy pomysł do listy. Nie muszę się obawiać, że o czymś zapomnę. Dzięki temu, że wszystko mam w jednym miejscu, łatwiej jest mi te pomysły realizować, co staram się robić skrupulatnie. Kiedy jakiś post pojawi się już na blogu, odhaczam go, aby mieć pewność, że nic nie będzie się powtarzać. Oczywiście mam również miejsce na notatki w telefonie, gdzie w każdym momencie dnia i nocy jestem w stanie dopisać nową myśl. Zawsze pamiętam o tym, aby przepisać ją później do mojej listy w zeszycie. Pomaga mi to ogarnąć chaos związany z postami i nadmiarem pomysłów. Do tej listy wracam co jakiś czas aby sprawdzić postęp i zlikwidować pomysły, które jednak mi się nie podobają.

jak-zaczac-bullet-journal

RECENZJE

Dodatkowe uzupełnienie listy pomysłów na posty. To nowa kolekcja, która ma za zadanie pomóc mi w realizacji recenzji kosmetyków kolorowych, jak i pielęgnacyjnych. Z ankiety, którą przeprowadzałam w kwietniu wynika, że zdecydowana większość z Was szuka na blogach recenzji, więc chcę realizować ich na blogu więcej niż do tej pory. Jeżeli prowadzicie bloga o innej tematyce, uzupełnieniem listy pomysłów może być chociażby lista produktów, książek czy gadżetów, ale bez problemu możecie ją pominąć. Mnie ta lista pomaga zachować na blogu różnorodność.

LISTA WSPÓŁPRAC

Stworzyłam ją parę miesięcy temu, aby pamiętać z jakimi markami podejmowałam współpracę. Ponieważ przez ponad cztery lata, trochę się tych firm uzbierało, chciałam je uporządkować w jednym miejscu. Mogę dzięki temu wracać do postów, które powstały w ramach takich współprac i sprawdzać, co wtedy pisałam o danym produkcie lub jaki zrealizowałam materiał dla marki. Zrobiłam sobie miejsce na taką kolekcję po to, by mieć wgląd w moje działania sprzed kilku lat. Poza tym, zawsze mogę tu zajrzeć jak ktoś mnie zapyta czy współpracowałam z jakąś marką, a aktualnie mam sklerozę. Lista przydaje się też wtedy, kiedy marki proszą o przykładowe posty, które zostały zrealizowane w ramach współpracy. Zaglądam do listy, wpisuję w wyszukiwarkę na blogu i gotowe. Przydatna, ale niekoniecznie niezbędna lista.

jak-zaczac-bullet-journal

SOCIAL MEDIA

To jedyny aspekt w moim Bullet Journalu, którego jeszcze do końca nie opanowałam. Cały czas szukam inspiracji dzięki której mogłabym wygodnie planować zamieszczanie materiałów w Social Mediach (jeżeli coś macie, proszę o link!). Póki co w miesięcznej rozpisce mam miejsce do oznaczenia publikacji na Facebooku i Instagramie, ale wciąż czuję w tej kwestii niedosyt. Tabelka, która aktualnie świetnie się u mnie sprawdza, to miejsce w którym spisuje konta na danej platformie, na których chcę być aktywna. O co chodzi? Staram się regularnie komentować konta z dużymi zasięgami, które pokrywają się z tematyką mojego bloga. Dzięki temu zwracają na mnie uwagę nie tylko autorzy, ale i ich czytelnicy, którzy chętnie zaglądają na moje konta społecznościowe. Komentowanie kilkanaście minut dziennie, na fajnych, dużych kontach np. na Instagramie, przynosi mi mniej więcej 100-150 obserwacji tygodniowo. Sposób Kasi WorQshop się sprawdza! W Bullet Journal mam spisane konta, które lubię komentować i robię to regularnie. Dzięki temu zawsze o tym pamiętam i jestem na bieżąco z tym co się u nich dzieje, sama czerpiąc z tego korzyści. 
jak-zaczac-bullet-journal

STATYSTYKI

Nie wiem jak mogłam wcześniej nie spisywać statystyk bloga z każdego miesiąca. Aktualnie to mój punkt obowiązkowy, bez którego nie mogę się obejść. Każdego ostatniego dnia miesiąca znajduję chwilę na to, aby zajrzeć do Google Analytics, Instagramu, Facebooka i Bloggera, aby spisać interesujące mnie dane. Zawsze też pobieram raport z Sotrendera dotyczący Fanpage’a i konta na Insta. Tych raportów nie zapisuję w tabeli, ale mam dokładny wgląd w to, co dzieje się na moich kanałach społecznościowych. Dzięki regularnemu spisywaniu statystyk, jestem w stanie oszacować zasięgi bloga, przewidzieć ewentualnie następne tygodnie i sprawdzić co się lepiej czytało, a z czego powinnam zrezygnować. Poza tym, widzę czarno na białym postępy jakie robię w blogowaniu i nie będę ukrywać, że rosnące liczby  sprawiają mi radość. Kontrola statystyk motywuje i daje kopa do działania!
jak-zaczac-bullet-journal

GDZIE SZUKAĆ INSPIRACJI NA BULLET JOURNAL?

Inspiracji do moich kolekcji i ogarnięcia Bullet Journala najczęściej szukam na Pintereście. Jest tam nieograniczona masa materiałów, na których można się wzorować tworząc własne niepowtarzalne wzory. To własnie tam najczęściej się zatracam kiedy braknie mi weny na zdjęcia lub kiedy poszukuję czegoś ciekawego do mojego zeszytu. Często też zaglądam do dziewczyn, które piszą o Bullet Journallingu. Najchętniej zaglądam do Kasi ➥ WorQshop, o której już dziś wspominałam, ale na blogu Anity ➥ Tosiakowo.pl też jest masa wiedzy, materiałów i inspiracji związanych z Bullet Journalem. Magia Bullet Journallingu polega na tym, że możemy szukać rozwiązań, planować swoje działania, czerpać od innych, tworzyć własne strony i dostosowywać wszystko do własnych potrzeb!
Lista przydatnych w blogowaniu kolekcji:
Rozpiska miesięczna
Cele na miesiąc
Pomysły na posty
Statystyki
Planer Social Mediów
Lista postów na dany miesiąc
Lista ulubieńców
Lista dodatków do zdjęć

Wiem, że interesuje Was jak wygląda moja miesięczna rozpiska. To, jak wygląda mój miesiąc w Bullet Journal pokażę Wam przy okazji kolejnego postu, ponieważ nie chcę Was już zanudzać. Możecie być pewne, że jak na dobre przeniosę się do nowego zeszytu, na pewno pokażę Wam jak organizuję sobie miesiąc. Jeżeli macie jakiekolwiek pytania związane z prowadzeniem Bullet Journala, to koniecznie zostawcie je w komentarzach! Chętnie też poznam Wasze zdanie na ten temat i jak podoba Wam się moja organizacja.

Jakie są Wasze sposoby na to żeby ogarnąć blogowanie?

PS. Za pomoc przy zdjęciach dziękuję niezastąpionej Ala Ma Kota!