5-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-blogowaniu
Chodzą Ci po głowie myśli żeby założyć bloga? Chciałabyś być jak Maffashion albo Fashionelka? Masz ochotę żeby Twój blog znalazł się w rankingu Kominka? To trudne, ale możliwe zadanie! Przede wszystkim musisz poznać 5 rzeczy, których nie wiesz o blogowaniu. To ważne, jeżeli chcesz blogować na poważnie!

CZEGO NIE WIESZ O BLOGOWANIU?

Musisz uświadomić sobie, że prowadzenie bloga to nie tylko przyjemność i świetna zabawa, ale również sporo pracy. Chcę oszczędzić Ci rozczarowania jeżeli myślisz, że dobrego bloga tworzy się w pięć minut i później prowadzi się sam.
Prowadząc aGwerblog, udało mi się namówić co najmniej pięć osób, żeby zrobiły dokładnie to samo co ja. Po prostu założyły bloga. Okazuje się jednak, że wśród tej garstki osób, tylko jedna z nich wytrwała w swoim postanowieniu na tyle długo, aby wciąż pracować nad blogiem. Dlaczego? Bo to pokochała! Jak widać, to nie jest dla każdego..
Chcę Ci dzisiaj pokazać 5 rzeczy, których nie wiesz o blogowaniu, a które powinnaś znać jeżeli chcesz podejść do tego profesjonalnie. Pierwszą podstawową i najważniejszą zasadą jest to, aby kochać to co się robi i jeżeli pisanie bloga nie będzie dla Ciebie interesujące, nie wciągniesz się – to po prostu tego nie rób. Jeżeli jednak chcesz znaleźć się wśród blogerskiej społeczności sprawdź czego nie wiesz o blogowaniu:

5-rzeczy-ktorych-nie-wiesz-o-blogowaniu

ILE TO CZASU

Myślisz, że tekst i zdjęcia spadają z nieba? No więc muszę Cię rozczarować, bo wcale tak nie jest. Napisanie tekstu, zrobienie zdjęć i ich późniejsza edycja, redagowanie wcześniej napisanego postu, planowanie, spisywanie pomysłów, szukanie materiałów. Kiedy piszesz o własnym produkcie lub usłudze (np. biżuteria, makijaż, rysunek, grafika) musisz te rzeczy wcześniej wykonać. To wszystko trwa i żaden tekst, ani zdjęcie nie zrobi się samo, jeżeli nie znajdziemy na to czasu. Średnio przygotowanie dobrego artykułu to kilka dni, czyli kilkadziesiąt godzin pracy, ale nie martw się! Za jakiś czas Twój czas zostanie wynagrodzony przez wracających i zadowolonych czytelników!

ILE TO PRACY

Poza czasem, który musisz poświęcić na przygotowanie tekstu, musisz zdać sobie sprawę z tego, że to też sporo pracy. Wyszukanie i przeczytanie materiałów, napisanie tekstu, który później powinno się zredagować. Jeżeli chcesz żeby Twój blog wyglądał profesjonalnie, musisz też zadbać o wizualność całej strony jak i każdego posta. W związku z czym musisz włożyć sporo pracy w zrobienie i przygotowanie zdjęć, czy odpowiednich grafik. Każdy wysiłek, który włożysz w przygotowanie odpowiedniego materiału, to Twoja praca i jej wyniki możesz zobaczyć na swoim blogu. Pozycjonowanie, czytanie innych blogów, poznawanie trentów panujących w Twojej branży to również coś, czym powinnaś zajmować się sama – chyba, że stać Cię na specjalistę od SEO. Z czasem na pewno wyrobisz sobie pewne schematy i będziesz działać szybciej, ale na wszystko potrzeba czasu.

ILE TO NAUKI

Podczas przygotowywania tekstów, strategii w mediach społecznościowych czy chociażby zmian w szablonie, musisz poznać chociaż podstawy. Nie od razu będziesz wiedzieć jak dodać widget, jak pozycjonować bloga, prowadzić kanały społecznościowe, ale z czasem poznasz zasady reklamy i promowania bloga. Nauczysz się obsługi aparatu jak i programów graficznych, przyswoisz nową wiedzę, która pomoże Ci rozwijać nie tylko siebie, ale i bloga. Marketing, reklama i triki na przyciągnięcie czytelników, sposoby zdobywania materiałów, czy chociażby nauka makijażu albo robienie ładniejszej biżuterii – w zależności od branży, to wszystko i wiele, wiele więcej możesz się nauczyć prowadząc bloga. To przyjemność połączona z rozwojem!

ILE TO PIENIĘDZY

Chcesz mieć własną domenę, hosting, chmurę do przechowywania zdjęć? Chcesz pokazać czytelnikom nowy produkt? Na rynku pojawił się kolejny model Kindle’a? Chcesz pokazać nowe produkty jakieś marki, a nie masz z nią współpracy? Musisz to kupić. Zainwestować własne pieniądze. Czy to dotyczy samego produktu, wykupienia domeny i hostingu, czy sprzętu fotograficznego, teł do zdjęć, lamp, programów graficznych czy do obróbki video. Jeżeli chcesz podejść do bloga na serio, nie obejdzie się bez wydatków. Jeżeli nie interesuje Cię profesjonalne prowadzenie bloga, chcesz robić to tylko w wolnych chwilach, dla siebie czy po prostu podczas wykorzystania wolnego czasu, to skup się na tym co posiadasz, nie inwestuj w domenę jak i zakup produktów, a zdjęcia możesz robić telefonem lub aparatem, który masz w domu.

ILE TO RADOŚCI

I ile satysfakcji! Poświęcony czas, włożona praca i wydane pieniądze, to tak naprawdę środki dzięki którym blog, może być dobrze prosperującym miejscem w sieci. Wydane kwoty mogą się zwrócić, umiejętności fotograficzne przydać w codziennym życiu czy w nowej pracy. Blogowanie to niesamowita przygoda, która dla niektórych może stać się fajnym hobby, dodatkiem do codziennych zajęć lub jednym ze źródeł utrzymania. Feedback od czytelników, oferty płatnych współprac, nowe znajomości i nowe doświadczenia to jedynie namiastka tego, jak blogowanie zmienia życie!
Blogowanie to specyficzne zajęcie i trzeba to po prostu pokochać. Nie każdemu to odpowiada, nie każdy dobrze się czuje pisząc bloga, dlatego szybko z tego rezygnuje. Nie ma w tym absolutnie nic złego, w końcu każdy z nas lubi coś innego, blogowanie nie musi należeć do Twoich zainteresowań. Jeżeli się jednak wciągniesz i potraktujesz to poważnie, mam nadzieję, że przyniesie Ci to niesamowitą satysfakcję i wciągniesz się tak samo jak ja!

ZOBACZ: 9 TRIKÓW NA ROZWINIĘCIE BLOGA

Jestem bardzo ciekawa, czy jest coś z blogowania o czym chciałabyś coś wiedzieć?


Jeżeli Ci się podobało, przeczytaj inne teksty z serii „Blogowanie od kuchni” i podaj dalej!