Jak zacząć prowadzić Bullet Journal? Krótka instrukcja dla początkujących.

jak-zaczac-bullet-journal
Tak, ja też uległam modzie na Bullet Journal. Potrzeba spisywania pomysłów, tworzenia list zadań i organizacji blogowania, zaowocowała u mnie stosem notesów, kartek i karteluszek. Bullet Journal sprawdził się u mnie, dlatego, że ja już coś takiego prowadziłam. I to od wielu lat. W różnych notesikach, karteczkach rzuconych luzem lub w zeszycie, w którym zbierałam różne „listy” czy na tablicy z kalendarzem. Idea Bullet Journal pozwoliła mi uporządkować ten chaos i trzymać wszystkie najważniejsze dla mnie notatki w jednym miejscu. Mój BuJo prowadzę już pół roku i chociaż wciąż poszukuję swojego stylu, to chętnie podzielę się z Wami wskazówkami jak się za to zabrać.

jak-zaczac-bullet-journal
jak-zaczac-prowadzic-bullet-journal

Co to jest Bullet Journal?

Bullet Journal, to metoda, idea planowania, organizacji różnych elementów, której twórcą jest Ryder Caroll. System z założenia ma być prowadzony w dowolnym zeszycie i powinien przede wszystkim być funkcjonalny, dostosowany do naszych potrzeb i ułatwiający organizację codzienności. Przede wszystkim ma być praktyczny i łatwy w obsłudze. Mówiąc w skrócie: Bullet Journal to zeszyt idealny, bo tworzony przez nas samych, więc zaspokajający wszystkie nasze potrzeby. Może to być planner, pamiętnik, miejsce do spisywania list, marzeń uzupełnionych zdjęciami – według tego co mówi sam twórca: może być wszystkim. Cała idea przedstawiona jest na bulletjournal.com

Bullet Journal, to przede wszystkim prostota i elastyczność.

Od czego zacząć swój Bullet Journal?

Przede wszystkim od siebie. Jeżeli wśród waszych notatek panuje chaos, zapisujecie swoje pomysły, plany, projekty, rysujecie grafiki w różnych miejscach, nie jesteście w stanie ogarnąć życiowej papierologii, a potrzebujecie ładu – ten notes, a właściwie system będzie doskonałym rozwiązaniem. Dzięki niemu wszystkie listy, pomysły, projekty itd. będziecie mieć w jednym miejscu.

Aby zacząć prowadzić Bullet Journal potrzebujecie jedynie zeszyt, długopis i osobiście polecam również linijkę. To, jaki wybierzecie notes, zależy tylko od Was. Wybór produktów na rynku jest ogromny, ale na początek radziłabym sięgnąć po to, co macie w domu. Chodzi o to, aby sprawdzić czy ta metoda faktycznie się u Was sprawdzi. Nie ma sensu wydawać większej kwoty na zeszyt, który później jedynie będzie zbierać kurz. Ja od razu szarpnęłam się na Memo Booka, ale idea od początku do mnie przemawiała, więc byłam pewna, że będę go używać.
Macie już zeszyt i długopis, co dalej? Najlepsze jest to, że wszystko na co macie ochotę! To, co w nim zapiszecie jest całkowicie zależne od Waszych potrzeb. To doskonałe narzędzie do organizacji czasu, planowania zadań długofalowych, tworzenia list zadań do wykonania w danym dniu/miesiącu/roku. W moim Bullet Journal skupiam się całkowicie na kwestiach blogowych, spisuję pomysły na posty, rozpisuję przygotowanie każdego tekstu na czynniki pierwsze, planuję publikacje w social mediach czy spisuję lakiery jakie posiadam albo gadżety do zdjęć. Łączę go z codziennymi zadaniami, które muszę wykonać (nie tylko blogowymi). W moim przypadku to planner i indywidualne dopasowany kalendarz oraz narzędzie do organizacji pracy nad blogiem. To jaki będzie Wasz Bullet Journal zależy tylko od Was!
jak-zaczac-bullet-journal
jak-zaczac-bullet-journal

Kolekcje, listy i planowanie

Kolekcje to coś, co w Bullet Journalu lubię najbardziej. Czym są kolekcje? To listy, które możecie tworzyć aby ogarnąć swoje zainteresowania, hobby, pracę czy ulubione zajęcia. Dla przykładu: filmy do obejrzenia, lista książek do przeczytania, cele na nowy rok lub dany miesiąc, ulubione kanały na YT, pomysły na posty, spisana kolekcja lakierów, lista życzeń, kontrola dobrych nawyków itd. Kolekcji można mnożyć i mnożyć, a każdy BuJo będzie miał ich tyle ile pomysłów ma jego twórca. Tworzenie list i kolekcji pomaga w organizacji zainteresowań. Bullet Journal jest też doskonałym narzędziem do planowania wszystkich działań. Zarówno tych prywatnych, związanych z pracą lub hobby. Jeżeli chcecie, pokażę Wam mój zeszyt i to jak wygląda przygotowany na nowy miesiąc.

Dla kogo jest Bullet Journal?

Dla każdego, kto potrzebuje organizacji swojej codzienności. Dla osób, które mają sporo projektów do ogarnięcia, mało czasu do zagospodarowania, lubią planować i przede wszystkim, lubią robić to ręcznie. To doskonała propozycja dla osób, które chcą lepiej zarządzać swoim czasem, uczyć się systematyczności i organizowania różnych zadań. Bullet Journal pochłania trochę czasu, ale jeżeli będzie sprawiać Wam to przyjemność – nie sięgniecie już po gotowy planner. Jego elastyczność jest największą zaletą, która zdecydowanie dominuje nad innymi produktami tego typu.
jak-zaczac-prowadzic-bullet-journal

Chętnie rozwinę ten temat i rozbuduję go na kilka postów, jeżeli tekst wzbudzi Wasze zainteresowanie. Aktualnie tworzenie Bullet Journal to dość popularny temat, a ilość dodatków, gadżetów i akcesoriów stale rośnie. Temat jest naprawdę bardzo szeroki, ale prowadzenie własnego BuJo to czysta przyjemność. W moim przypadku znacznie usprawnił pracę nad blogiem, pomógł mi się lepiej zorganizować i skuteczniej planować codzienne działania. Oczywiście, mogłabym to robić za pomocą gotowego plannera, ale fakt, że mogę tworzyć go sama, jest bardzo satysfakcjonujący.


Jakie są Wasze sposoby na planowanie? Prowadzicie swój Bullet Journal?
- aGwer