5 kroków do lepszych zdjęć na bloga | kwestie teoretyczne

zdjecia-na-bloga
Dziś będzie czysto teoretycznie, chcę zwrócić Waszą uwagę na pewne aspekty związane z fotografią na bloga, o których powinniście wiedzieć już na samym początku. Dziś dowiecie się z czym to się je, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę. Post przeznaczony jest dla osób, które dopiero zaczynają pracować nad zdjęciami do postów i szukają porad, które pomogą im zacząć tę wspaniałą przygodę. W następnym poście z serii Blogowanie od kuchni, który również poświęcę na fotografię przygotuję dla Was konkretne wskazówki, co i jak robić ze zdjęciami w najpopularniejszym programie graficznym.
WYBIERZ ODPOWIEDNI SPRZĘT

To jest kwestia bardzo indywidualna i nie mam zamiaru opowiadać się za jakąkolwiek firmą. To jaki sprzęt wybierzecie, zależy od Waszego budżetu, potrzeb i umiejętności, bo pamiętajcie: to nie aparat robi zdjęcia, tylko Wy! Osobiście od wielu lat jestem wierna firmie Nikon, chociaż chętnie poznałabym możliwości konkurencji. Początkowo pracowałam z aparatem Nikon D40, ale już cztery lata temu przerzuciłam się na nowszy model Nikon D5100. Jeżeli jesteście w stanie zaopatrzyć się w obiektyw, polecałabym zapoznać się z możliwościami tych stało ogniskowych: 50mm f/1,8 lub 35mm f/1,4. Ja najczęściej korzystam z możliwości obiektywu 30mm jeżeli chodzi o zdjęcia na bloga, choć swego czasu sięgałam po pięćdziesiątkę. Podobnie jak w przypadku samego aparatu, dobór obiektywu to również indywidualna sprawa. Jeżeli macie budżet i chcecie zaopatrzyć się w najlepszej jakości sprzęt, radziłabym przejrzeć ofertę Canona jak i Nikona. Natomiast jeżeli nie chcecie lub nie możecie zainwestować w wypasiony aparat, wystarczy, że macie smartfona, duże okno i kilka aplikacji do obróbki zdjęć. Na początek to wystarczy, chociaż zapewniam Was, że jeżeli wciągniecie się w blogowanie, będziecie chcieć więcej i więcej!

ZNAJDŹ KONCEPCJĘ

Nie róbcie zdjęć byle jak. Tutaj mogę Wam podpowiedzieć, że jeżeli nie będziecie mieć koncepcji na swoje zdjęcie, ciężko Wam będzie przygotować coś sensownego. Ale nic straconego! Jeżeli brakuje Wam inspiracji na dane zdjęcie, sposób ekspozycji danego produktu, możecie zajrzeć na Instagram lub do drugiego największego zbioru inspiracji  w sieci: Pinterest. Nic na siłę, ale szukanie inspiracji to coś, co lubię robić w wolnym czasie. Inspirowanie się pięknymi zdjęciami to nic złego, ważne żeby fotografie były dopasowane do Waszego bloga i Waszej osobowości. No i oczywiście tematu jaki chcecie poruszyć. Nie ma sensu robić zdjęcia herbaty, jeżeli macie zamiar pisać o najnowszych trendach w designie telewizorów. Chyba, że w tle będzie telewizor najnowszej generacji, to okej…
Ale rozumiecie o co mi chodzi?Zdjęcia zachowane w podobnej stylistyce, kojarzące się z Wami/z Waszym blogiem na pewno zwiększą rozpoznawalność Waszej marki. Uważam, że to niezwykle ważny element fotografii na bloga, gdzie zdjęcia kojarzą się z konkretnym blogerem, łatwiej nam przypisać zdjęcie do osoby i tematu bloga.
WYBIERZ DOBRE ŚWIATŁO
W tej kwestii mogę Wam doradzić, że naturalne światło jest po prostu najlepsze. Do fotografii produktowej, nawet na kolorowym, niejednolitym tle daje najlepsze efekty i zapewnia nieskazitelność zdjęcia. Od wielu lat, to właśnie światło z okna sprawdza się u mnie zdecydowanie najlepiej i takiego radzę Wam szukać. Przynajmniej na początku zabawy z fotografią. Jeżeli Wasze pomieszczenia są ciemne, nie macie dużych okien warto zainteresować się nieprofesjonalnym oświetleniem studyjnym. Takich lamp jest niesamowicie dużo i w przeróżnych cenach, więc na pewno znajdziecie coś dla siebie. Małe softboxy czy żarówki z parasolką to wydatek rzędu 100-200zł, w zależności od wielkości i mocy.Lampa pierścieniowa to niezbędnik, jeżeli interesujecie się fotografią makijażu całej twarzy lub oka. Jeżeli będziecie zainteresowani, odnośnie oświetlenia przygotuję dla Was osobny wpis, bo to jednak bardzo szeroki temat, o którym można pisać i pisać!
ĆWICZ KADRY
Czyli sposób w jaki chcesz pokazywać produkty na swoim blogu. Niezależnie od tego czy zdecydujecie się na flat lay, czy technikę fotografii portretowej, szukajcie najlepszych ujęć. Kadrowanie jest jednym z najważniejszych elementów udanej fotografii, szczególnie jeżeli zależy Wam na wyeksponowaniu konkretnego elementu (lub kilku). Najlepiej jest odnaleźć swój sposób, który pozwoli Wam podkreślić charakter bloga i konkretnego wpisu.Jest kilka metod kadrowania, które warto poznać ale dziś mówimy ogólnikowo o teorii, więc podobnie jak w przypadku światła – jeżeli będziecie mieć ochotę, rozwinę ten temat dokładniej. Ja wciąż ćwiczę i szukam sposobu na siebie i sprawdza się tutaj powiedzenie: Praktyka czyni mistrza! 
OBRABIAJ ZDJĘCIA

I nie mam tutaj na myśli, żeby całkowicie zmieniać zdjęcie, dodawać lub usuwać elementy, tworzyć z nich coś zupełnie innego. Chodzi mi o wzmocnienie kontrastu, mocniejsze nasycenie kolorów czy poprawienie kadrowania zdjęcia lub jego rozjaśnienie. Zmniejszanie rozmiaru lub drobne poprawki, to moim zdaniem sprawy obowiązkowe, jeżeli chodzi o przygotowanie zdjęć na bloga. To, co potrzebujecie zmienić na zdjęciu zależy od tego, jakie zdjęcie chcecie przygotować. Duży wpływ na obróbkę ma również format w jakim robicie zdjęcia: .jpg lub RAW, tym drugim dużo łatwiej manipulować bez utraty na jakości.

Jestem w trakcie tworzenia dla Was poradnika jak krok po kroku przygotować zdjęcia na bloga, z instrukcjami prosto z Photoshopa. Ale póki co możecie sprawdzić też narzędzia online takie jak: Pixlr.com czy Canva, która pozwala na tworzenie grafik na bloga, jak i fanpage czy Instagram.

W ramach wstępu do tematu, to by było na tyle. Mam nadzieję, że pozostawiłam w Was nutkę niedosytu, bo już niedługo pojawi się post ze szczegółowym przygotowaniem zdjęć na bloga i wieloma kwestiami technicznymi.


Co konkretnego chcecie wiedzieć o fotografii na bloga?
- aGwer